spravy.sk spravy.sk

Krátke správy

Príznaky COVID-19 sa objavili u tehotnej partnerky premiéra Johnsona

Symptómy nového koronavírusu sa prejavili aj u snúbenice britského premiéra Borisa Johnsona Carrie Symondsovej, ktorá je najmenej v šiestom mesiaci tehotenstva. Informovala o tom v sobotu spravodajská stanica Sky News. "Posledný týždeň som strávila v posteli s hlavnými symptómami koronavírsu. Nemusela som podstúpiť testy a po siedmich dňoch odpočinku sa cítim silnejšie a je mi lepšie," napísala 32-ročná Symondsová v sobotu na sociálnej sieti Twitter.

Automobilka Kia obnoví výrobu v dvojzmennej prevádzke

Spoločnosť Kia Motors Slovakia (KMS) obnoví výrobu automobilov v Tepličke nad Váhom od pondelka 6. apríla v dvojzmennej prevádzke. Informuje o tom na svojej internetovej stránke. Pôvodne mala automobilka obnoviť výrobu automobilov v trojzmennej prevádzke a po Veľkej noci mala prejsť na dvojzmennú prevádzku. "Dôvodom je náhla a neočakávaná situácia na trhu. V prípade ďalších zmien vás budeme informovať," uviedla KMS.

Irán už štvrtý deň hlási zníženie počtu nových prípadov nákazy koronavírusom

Počet nových prípadov nakazenia chorobou COVID-19 v Iráne už štvrtý deň po sebe nestúpa. Informoval o tom v sobotu hovorca iránskeho ministerstva zdravotníctva. Súčasne dodal, že chorobe podľahlo ďalších 158 ľudí, čím sa počet obetí pandémie v Iráne podľa oficiálnej bilancie zvýšil na celkovo 3452.

J. Budaj zaručil, že lokalita Morského oka nebude slúžiť developerom

Maximálna právna záruka pre verejnosť, že lokalita Morského oka nebude slúžiť na developerské zámery a zostane prístupná turistom, je výsledkom rokovania ministra životného prostredia Jána Budaja (OĽaNO) s aktivistami z Lesoochranárskeho zoskupenia VLK. Rokovali o hromadnej pripomienke k návrhu vyhlásiť prírodnú rezerváciu Vihorlatský prales. TASR o tom informoval odbor komunikácie Ministerstva životného prostredia (MŽP) SR. Najprísnejšia zóna v lokalite Morského oka sa podľa rezortu rozšíri o takmer 21 hektárov.

Zástupca WHO sa vyslovil za doma šité rúška

Člen vedenia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Michael Ryan podporil širšie používanie doma vyrábaných rúšok. Podľa Ryana zahaľovanie úst nie je zlý nápad, citujú Novinky.cz agentúru Reuters a pripomínajú, že WHO pritom len minulý týždeň účinnosť plošného používania rúšok spochybňovala.

Koronavírus zasiahol aj holandský kvetinový priemysel, väčšina úrody sa vyhodí

Napriek priaznivému počasiu zaznamenávajú holandskí producenti kvetov každým dňom väčšie straty. Robia síce čo sa dá, aby kvety uchovali čerstvé v skladoch či na záhonoch, faktom však je, že v dôsledku obmedzení s cieľom zmierniť šírenie nového koronavírusu budú musieť väčšinu z tohtoročnej úrody rezaných kvetov pravdepodobne vyhodiť. "Straty sú obrovské," povedal začiatkom týždňa pre agentúru Reuters Michel van Schie z najväčšej kvetinovej burzy na svete FloraHolland. "V súčasnosti naše tržby dosahujú zhruba 30 % bežnej úrovne, a to máme najdôležitejšie obdobie z celého roka," dodal.

Británia neodporúča zdravým ľuďom nosiť rúška

Británia neodporúča zdravým ľuďom nosiť rúška ani inú ochranu tváre, vyhlásil v piatok zástupca hlavného britského hygienika Jonathan Van-Tam. Správu priniesla agentúra Reuters. "Neexistuje nijaký dôkaz, že nosenie rúšok zdravými občanmi ovplyvňuje šírenie koronavírusu v našej spoločnosti," povedal Van-Tam na tlačovej konferencii. "Na čom skutočne záleží, je sociálny odstup," skonštatoval. "Keď berieme do úvahy tvrdé fakty, britská vláda neodporúča verejnosti nosiť rúška."

Viac ako 90 krajín požiadalo MMF o núdzové financovanie

"Nikdy v histórii MMF sme neboli svedkami zastavenia svetovej ekonomiky," povedala Georgievová na online tlačovej konferencii Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO). "Teraz sme v recesii, ktorá je oveľa horšia, než bola globálna finančná kríza."

Ruské pľúcne ventilátory pre USA vyrobila firma zo sankčného zoznamu

Pľúcne ventilátory, ktoré tento týždeň poslalo Rusko do Spojených štátov amerických (USA) na liečbu pacientov postihnutých ochorením COVID-19, vyrobila spoločnosť, ktorá figuruje na sankčnom zozname USA.

Turecko nariadilo občanom pod 20 rokov, aby zostali doma

Turecký prezident Recept Tayyip Erdogan oznámil v piatok nové opatrenia v boji proti koronavírusu. Medzi ne patrí aj povinná karanténa pre všetkých občanov, ktorí majú menej ako 20 rokov. 

Erdogan nové opatrenia oznámil v televíznom prejave. Občania nad 65 rokov alebo občania s chronickými zdravotnými problémami už musia z nariadenia prezidenta zostať doma. Prezident takisto vyhlásil, že osobné vozidlá po novom nebudú môcť opúšťať územie 31 tureckých miest vrátane Istanbulu a Ankary ani do nich vstupovať.

Bratislava prijala pre pandémiu nového koronavírusu ďalšie opatrenia

Mesto Bratislava prijalo pre pandémiu nového koronavírusu ďalšie opatrenia, ktoré sa týkajú MHD, posilnenia hliadok mestskej polície na často navštevovaných miestach, zintenzívnenia informačnej kampane, ale aj seniorov, či ľudí bez domova. TASR o tom informoval hovorca Bratislavy Peter Bubla.

Ďalšie opatrenia pre nový koronavírus prijíma aj Dopravný podnik Bratislava. Nové oznamy na vozidlách MHD a zastávkach budú vyzývať na dodržiavanie bezpečného odstupu cestujúcich vo vozidlách MHD, aby cestujúci obsadzovali iba sedadlá pri okne.

Rada EÚ vymenovala Lajčáka za predstaviteľa Únie pre západný Balkán

V dokumente Rady EÚ sprístupnenom pre médiá sa uvádza, že úlohou nového osobitného zástupcu EÚ bude dosiahnuť komplexnú normalizáciu vzťahov medzi Srbskom a Kosovom, zlepšiť dobré susedské vzťahy a zmierenie medzi partnermi na západnom Balkáne, pomôcť im prekonať dedičstvo minulosti a prispieť ku konzistentnosti a účinnosti opatrení EÚ na západnom Balkáne. Miroslav Lajčák sa tejto funkcie ujíma s okamžitou platnosťou, s počiatočným mandátom na 12 mesiacov.

Premiér Johnson zostane v samoizolácii, stále má príznaky COVID-19

Britský premiér Boris Johnson bude po týždni naďalej pokračovať v samoizolácii vo svojej rezidencii na Downing Street 10, keďže stále má symptómy ochorenia COVID-19. Informovala o tom agentúra AFP. "V mojom prípade, hoci sa cítim lepšie a sedem dní som strávil v samoizolácii, ešte stále mám jeden z miernych príznakov... zvýšenú teplotu, takže v súlade s odporúčaniami vlády musím pokračovať v samoizolácii až dovtedy, kým tento symptóm neustúpi," povedal Johnson v piatok prostredníctvom videa zverejneného na sociálnej sieti Twitter.

Angela Merkelová ukončila domácu karanténu a vrátila sa do úradu

Jej hovorca dodal, že Merkelová bola niekoľkokrát testovaná na nový koronavírus, pričom výsledky boli vždy negatívne. Informovala o tom v piatok agentúra Reuters. Merkelová bola v karanténe a pracovala z domu po tom, čo ju 20. marca očkoval lekár, ktorý mal neskôr pozitívny test na koronavírus SARS-CoV-2.

Karanténne opatrenia budú v Taliansku zrejme platiť aj po 1. máji

Talianska vláda tento týždeň už predĺžila do 13. apríla platnosť nariadenia, ktoré zavádza prísne obmedzenia pohybu a prikazuje pozastavenie činnosti všetkých firiem a podnikov, ktorých fungovanie nie je nevyhnutne potrebné. "Neverím, že táto situácia prejde do 1. mája. Musíme byť mimoriadne prísni," zdôraznil šéf talianskej civilnej ochrany.

V noci z piatka na sobotu bude mrznúť na severe a strede Slovenska

Na severnom Slovensku by mala teplota dosiahnuť mínus dva až mínus šesť stupňov Celzia, na strednom Slovensku mínus jeden až mínus štyri stupne Celzia. Výstraha prvého stupňa platí pre niektoré okresy v Banskobystrickom, Trenčianskom, Košickom, Prešovskom a Žilinskom kraji. Meteorológovia upozorňujú, že očakávaný mráz môže spôsobiť poškodenie vegetácie. Výstraha platí od piatka od 22.00 h do soboty do 8.00 h.

Trump absolvoval ďalší test na koronavírus

Prezident USA Donald Trump vo štvrtok oznámil, že absolvoval v Bielom dome svoj druhý test na prítomnosť nového koronavírusu - a bol negatívny. "Konal sa dnes ráno. Ukázal, že prezident má negatívny test na COVID-19," povedal Trump na tlačovej konferencii. Išlo o Trumpov druhý test na ochorenie COVID-19, ktoré je spôsobené koronavírusom SARS-CoV-2. Tentoraz použili novú, rýchlu metódu, ktorá podľa Trumpa trvala minútu a výsledok bol známy do 15 minút.

Šéfovia Volkswagenu, BMW a Daimleru mali krízový telefonát s Merkelovou

Nemecké automobilové koncerny mali v stredu krízové telefonické rokovanie s kancelárkou Angelou Merkelovou o tom, ako obnoviť výrobu, uviedol denník Handelsblatt. Automobilky odstavili výrobu v mnohých svojich závodoch, keďže vlády po celom svete prijali reštriktívne opatrenia na zastavenie šírenia nového koronavírusu. "Nepomôže, ak jedna krajina s tým pokročí a zatiaľ v Taliansku alebo v Španielsku bude stále odstávka," uviedol zdroj, podľa ktorého tiež rozhovory dospeli k dohode, že sa vytvorí pracovná skupina, ktorej súčasťou budú predstavitelia vlády, výrobcov a Ústavu Roberta Kocha a ktorá stanoví štandardy ochrany zamestnancov, ktoré sa budú musieť dodržovať po obnove výroby.

Mimo hraníc EÚ uviazlo asi 250.000 občanov členských krajín

Domov zo zahraničia sa dostalo už približne 350.000 občanov Európskej únie. Asi 250.000 uviazlo mimo EÚ v dôsledku opatrení v boji proti koronavírusu. Uviedol to zdroj z prostredia Únie, ktorého vo štvrtok citovala agentúra AFP.

Školský rok v Maďarsku nebude predĺžený a nemení sa ani termín jarných prázdnin

Vláda nenariadila predĺženie školského roka, zdôraznilo ministerstvo a súčasne oznámilo, že iniciovalo pátranie po šíriteľoch tejto ničím nepodloženej správy. "Nemení sa ani pôvodný termín jarných prázdnin, a teda žiaci i učitelia budú mať možnosť oddýchnuť si," píše sa vo vyhlásení na internetovej stránke vlády kormany.hu.

Globálna osobná letecká doprava sa vo februári prepadla o 14,1 %

Nalietané osobové kilometre podľa Medzinárodného združenia leteckých dopravcov (IATA) sa medziročne znížili o 14,1 %. To znamená najprudší prepad od teroristických útokov v USA z 11. septembra 2001.

Fitch očakáva hlbokú globálnu recesiu, ekonomika eurozóny môže klesnúť o 4,2 %

Ako rýchlo sa zhoršuje ekonomická situácia v dôsledku šírenia nového koronavírusu najnovšie ukázala aktualizovaná prognóza vývoja svetovej ekonomiky zo strany ratingovej agentúry Fitch. Zatiaľ čo v marci agentúra počítala s rastom svetového hospodárstva, teraz očakáva pokles, ktorý by podľa nej mohol dosiahnuť rozmery, aké svetové hospodárstvo zaznamenalo počas svetovej hospodárskej krízy pred vyše 10 rokmi.

V Bratislavskom kraji posilnili prímestské autobusové spoje

BSK v súvislosti s opatreniami proti šíreniu nového koronavírusu, v reakcii na zatvorenie škôl a pre nízku obsadenosť a obmedzenia vnútroštátnej dopravy, zaviedol pred pár dňami v prímestskej autobusovej doprave prevádzkový režim "sobota". "Situáciu sme však monitorovali, vyhodnocovali aj na základe pripomienok, ktoré nám chodili. Preto sme v pracovných dňoch, od pondelka do piatka, už priebežne počas marca pridali a plánujeme pridať viaceré spoje," vysvetlil predseda BSK Juraj Droba.

Poľsko, Maďarsko a ČR porušili právo EÚ, keď odmietli prijať utečencov

Poľsko, Maďarsko a Česká republika porušili legistalívu Európskej únie, keď počas migračnej krízy v roku 2015 odmietli na základe tzv. migračných kvót prijať utečencov. Rozhodol o tom vo štvrtok Európsky súdny dvor (ECJ) v Luxemburgu, informovala agentúra DPA.