Spravy.sk Spravy.sk

Krátke správy

Predaj nových áut sa v Taliansku v marci prepadol o vyše 85 %

Podľa talianskeho ministerstva dopravy v medziročnom porovnaní predaj v marci padol o vyše 85 %. Registrovaných bolo zhruba 28.000 nových áut oproti 194.000 v marci 2019. Predaj ojazdených áut klesol o 62,3 % na 142.000.

Americké námorníctvo evakuuje posádku lietadlovej lode v dôsledku šíriacej sa nákazy

Loď momentálne kotví na Guame v severozápadnej časti Tichého oceánu. Na palube už potvrdili desiatky prípadov nákazy koronavírusom. Presný počet kapitán ani ministerstvo nešpecifikovali. Námorníctvo v súčasnosti zabezpečuje ubytovanie v hoteloch na ostrove v Pacifiku. Loď by mala v chode udržiavať časť nenakazenej posádky.

Zlodeji na Novom Zélande ukradli testovací stan, podľa polície sa sami mohli nakaziť

Zlodeji ukradli stan spred nemocnice v Aucklande, kde slúžil na testovanie prítomnosti vírusu SARS-CoV-2 na vtákoch kivi. O krádeži informovala šéfka organizácie East Health Trust Loretta Hansenová, ktorá ho mala na starosti. "Odsekli ho na úrovni zeme. Bol zaskrutkovaný do betónu," povedala Hansenová vo videu na sociálnej sieti Facebook. Šéf miestneho policajného zboru Brett Meale apeloval na zlodejov, aby stan vrátili a nechali sa otestovať na koronavírus. Vírus SARS-CoV-2 vie podľa dostupných informácií na látkových povrchoch prežiť niekoľko dní.

Lekári z Univerzity Komenského tlačia ochranné štíty na boj s COVID-19

Do boja proti novému koronavírusu sa zapojili lekári z Univerzity Komenského (UK). Ústav simulačného a virtuálneho vzdelávania Lekárskej fakulty (LF) UK poskytol všetky svoje tlačiarne na tlač ochranných štítov určených pre lekárov a zdravotnícky personál. Denne tak dokáže na troch tlačiarňach vyrobiť približne 50 kusov.

Japonsko oznámilo zákaz vstupu pre ľudí z ďalších 49 krajín

aponský premiér Šinzó Abe v stredu oznámil, že Japonsko zakázalo vstup do krajiny pre cudzincov prichádzajúcich z ďalších 49 štátov a teritórií vrátane celého územia Číny, Južnej Kórey, Kanady, USA a siedmich krajín z oblasti juhovýchodnej Ázie. Celkový počet krajín, pre ktoré platí zákaz vstupu, sa tým zvýšil na 73.

Nákaze koronavírusom podľahlo v Španielsku ďalších 864 ľudí

Nákaze tak v tejto krajine dosiaľ podľahlo už viac ako 9000 ľudí a počet infikovaných presiahol 100 000. V Španielsku vstúpili v utorok do platnosti prísne opatrenia v boji proti pandémii nového druhu koronavírusu, týkajúce sa sprísnenia obmedzení voľného pohybu ľudí a zákazu vychádzania.

Legendárny americký džezový trubkár Wallace Roney zomrel na koronavírus

Zomrel v utorok v štáte New Jersey vo veku 59 rokov v dôsledku komplikácií spôsobených ochorením COVID-19. "Wallace dodával životnú energiu džezovej komunite na celom svete," píše sa na twitterovom účte venovanému ďalšej džezovej legende Milesovi Davisovi.

Počet potvrdených prípadov nákazy v ČR koronavírusom sa zvýšil na 3 308

V priebehu utorka pribudlo 307 nových prípadov. Denný nárast sa tak opäť priblížil k desiatim percentám, v predchádzajúcich dvoch dňoch sa pohyboval pod touto hranicou. Ochoreniu COVID-19, ktoré spôsobuje koronavírus SARS-CoV-2, dosiaľ v Česku podľahlo 31 pacientov. Vyliečilo sa 45 ľudí.

Kuba pre koronavírus ruší tradičný prvomájový sprievod

Kuba ruší prvomájový sprievod, ktorý je súčasťou politického diania na tomto ostrove od revolúcie v roku 1959. Ide o preventívne opatrenie proti pandémii koronavírusu SARS-CoV-2, informovala agentúra AFP. Najväčší pochod za účasti okolo milióna ľudí sa zvykne konať v Havane, kde vrcholí na Námestí revolúcie. Podobné zhromaždenia sa konajú prakticky vo všetkých mestách a obciach. Naposledy bol havanský pochod odvolaný v rokoch 1994 a 1995, keď Kuba po rozpade Sovietskeho zväzu čelila vážnej hospodárskej kríze.

Koronavírusu podľahol herec Andrew Jack, známy z filmov Star Wars

Herec z filmov Hviezdne vojny Andrew Jack zomrel v Británii na nákazu novým koronavírusom. Mal 76 rokov. Jack, ktorý pracoval aj ako učiteľ hereckého prejavu, podľahol ochoreniu COVID-19 v utorok v nemocnici v anglickom grófstve Surrey, napísala agentka Jill McCulloughová v oznámení. Jeho manželka Gabrielle Rogersová, ktorá sa nachádza v karanténe v Austrálii, zverejnila na sociálnych sieťach odkaz: "Andrewovi Jackovi pred dvoma dňami diagnostikovali koronavírus. Nemal bolesti a odišiel v pokoji s vedomím, že celá jeho rodina je 'pri ňom'."

OH v Tokiu sa uskutočnia od 23. júla do 8. augusta 2021

OH v Tokiu sa uskutočnia od 23. júla do 8. augusta 2021

Slovensko zvýši testovanie na nový koronavírus

Počet testovaných na nový koronavírus na Slovensku sa má výrazne zvýšiť. Dopomôcť štátnym laboratóriám majú aj súkromné laboratóriá. V horizonte desiatich dní by mohlo prísť k testovaniu 4000 ľudí.

Zomrel Fred "Curly" Neal, člen Harlem Globetrotters

Vo veku 77 rokov zomrel bývalý americký basketbalista Fred "Curly" Neal. Člen Harlem Globetrotters zomrel vo svojom dome neďaleko Houstonu, príčinu úmrtia svetové agentúry neuviedli. Neal hral za Globetrotters v rokoch 1963-85, za exhibičný tím nastúpil vo vyše 6000 zápasoch v 97 krajinách sveta. V roku 2008 slávnostne vyvesili jeho dres pod strop newyorskej haly Madison Square Garden.

V SR sú oficiálne vyliečení dvaja pacienti, ktorí boli nakazení

Na Slovensku sú oficiálne vyliečení dvaja pacienti, ktorí boli nakazení novým koronavírusom. Na štvrtkovej tlačovej konferencii to oznámil minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO).

Vládny špeciál doviezol 100.000 FFP3 respirátorov

Slovensko obdržalo v stredu 100.000 FFP3 respirátorov. Vládny špeciál ich doviezol z Turecka. Ochranná pomôcka je určená pre zdravotné sestry a lekárov, ktorí sú v prvej línii v boji proti novému koronavírusu. V stredu o tom na tlačovom brífingu informoval premiér Igor Matovič (OĽaNO).

Nový druh koronavírusu si v Rusku vyžiadal prvú obeť

Nový druh koronavírusu SARS-CoV-2 si v Rusku vyžiadal prvú obeť, ktorou je staršia pacientka moskovskej nemocnice. S odvolaním sa na vyhlásenie ruského operačného strediska pre boj s novým koronavírusom o tom vo štvrtok informovala rozhlasová stanica Rádio Sloboda (RFE/RL).

Británia: Pre koronavírus zrušili hudobný festival Glastonbury

Organizátori sa pre obavy so šírenia koronavírusu rozhodli zrušiť britský hudobný festival Glastonbury, ktorého 50. ročník bol naplánovaný na 26.-30. júna. S odvolaním s na vyhlásenie Emily Eavisovej z organizačného tímu o tom v stredu informovala spravodajská stanica BBC.

Matovič nepriamo potvrdil, že by koalícia mohla vymeniť šéfa PZ

Líder OĽaNO a dezignovaný premiér Igor Matovič nepriamo potvrdil, že budúca vládna koalícia by mohla vymeniť súčasného policajného prezidenta Milana Lučanského. Nepovedal, kto by ho mal nahradiť. Matovič hovoril aj o voľbe generálneho prokurátora. Povedal, že Daniel Lipšic podľa súčasného zákona nemôže ísť na tento post. Nepovedal, kto by mal nahradiť dosluhujúceho Jaromíra Čižnára.

Vyhlásenie mimoriadnej situácie na území Slovenskej republiky

Z dôvodu vzniku ohrozenia verejného zdravia II. stupňa podľa § 48 ods. 2 písm. a) zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon č. 355/2007 Z. z.“) výskytom prenosného ochorenia, podozrení na prenosné ochorenie alebo podozrení na úmrtie na prenosné ochorenie nad predpokladanú úroveň a nevyhnutnosti prijať opatrenia podľa § 6 až § 9 zákona č. 42/1994 Z. z. o civilnej ochrane obyvateľstva v znení neskorších predpisov, vláda Slovenskej republiky vyhlásila mimoriadnu situáciu na území Slovenskej republiky podľa § 8 zákona Národnej rady Slovenskej republiky č. 42/1994 Z. z. o civilnej ochrane obyvateľstva v znení neskorších predpisov dňom 12.3.2020 od 06:00 hod., na zabezpečenie úloh a opatrení zameraných na záchranu života, zdravia a majetku, prijímaní opatrení na znižovanie rizík ohrozenia, ako aj určenie postupov a činností pri odstraňovaní následkov prenosného ochorenia. 

Odôvodnenie: V nadväznosti na vyhlásenie Svetovej zdravotníckej organizácie zo dňa 30.01.2020 o stave globálnej zdravotnej núdze, na vyhlásenie pandémie ochorenia COVID-19 generálnym riaditeľom Svetovej zdravotníckej organizácie zo dňa 11. 3. 2020, aktuálnu epidemiologickú situáciu vo svete, v Európskej únii a v Slovenskej republike, dochádza k šíreniu ochorenia COVID-19, ktoré môže spôsobiť vážne zdravotné a sociálno-ekonomické dopady na zdravotný stav obyvateľstva Slovenskej republiky a hospodárstva, čím sa naplnilo ustanovenie § 48 ods. 2 písm. a) zákona č. 355/2007 Z. z. - ohrozenie verejného zdravia II. stupňa.

NAKA zadržala 13 sudcov,obvinenia padli pre korupciu a ďalšie trestné činy

Policajti z Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) zadržali v stredu ráno 13 sudcov. Obvinenia padli z trestných činov korupcie, zasahovania do nezávislosti súdu a marenia spravodlivosti. Medzi zadržanými je okrem 13 sudcov aj jedna bývalá sudkyňa, jedna správkyňa konkurznej podstaty, jedna advokátka a dve civilné osoby. Akciu vykonávala skupina Hmla, ktorá vyšetruje sudcov z Threemy Mariana K. Polícia o tom informuje na sociálnej sieti.

O post predsedu Najvyššieho súdu SR zabojujú Rumana a Šikuta

O post predsedu Najvyššieho súdu (NS) SR sa budú uchádzať sudcovia Ivan Rumana a Ján Šikuta. Súdna rada o tom informuje na svojom webe. Rumanu navrhlo ako predsedu 12 členov Súdnej rady, na úspešné zvolenie potrebuje 10 hlasov. Šikuta sa v predchádzajúcich voľbách o post predsedu NS SR uchádzal neúspešne. Súdna rada SR bude voliť predsedu NS SR 30. marca.

V Česku sa zakazujú akcie s účasťou nad 100 osôb

Od utorkového večera sa v Česku zastavujú všetky kultúrne, spoločenské i náboženské akcie s účasťou nad 100 osôb. Po zasadnutí Bezpečnostnej rady štátu to v utorok oznámil český premiér Andrej Babiš, informovala Česká televízia (ČT).

Pellegrini: Každý občan SR dostane na svoj telefón stručnú informáciu

Každý občan SR dostane v piatok alebo v sobotu stručnú informáciu - SMS, na svoj telefón. Dôvodom je prvý potvrdený pacient na Slovensku s nákazou na nový koronavírus. V piatok o tom informoval premiér SR Peter Pellegrini (Smer-SD) s tým, že štát urobí všetko preto, aby sa podarilo nákazu na Slovensku eliminovať.

Holandsko oznámilo prvé úmrtie na nákazu koronavírusom

Holandsko v piatok oznámilo prvé úmrtie v súvislosti s nákazou novým typom koronavírusu SARS-CoV-2. Ide o 86-ročného muža, ktorý zomrel v nemocnici v Rotterdame. Informovala o tom stránka nos.nl.