spravy.sk spravy.sk

Tieto chyby pri PZP nerobte
zdroj: bigstockphoto.com

Tieto chyby pri PZP nerobte

Uzatvoriť si povinné zmluvné poistenie dnes vôbec nie je komplikované. Potrebujete na to len počítač, pár minút času a doklady od auta. To však neznamená, že pri PZP nemôžete nechtiac urobiť žiadnu chybu. Preto sme pre vás spísali zoznam najčastejších chýb, ktoré ľudia robia pri poistení auta.

Stále to isté PZP 

Pred koncom poistného obdobia vám poisťovňa, v ktorej máte uzatvorené zákonné poistenie, zašle informáciu o výške poistného na nasledujúci rok. Veľa vodičov sa novým poistením auta zaoberať nechce, a preto si svoju starú poistku automaticky predlžujú v tej istej poisťovni. Pripravujú sa tak o možnosť získať lepšie a možno aj lacnejšie poistenie. Jednotlivé poisťovne pritom pravidelne menia svoje cenníky a upravujú možné zľavy a bonusy a ľahko sa môže stať, že iná poisťovňa vám vie ponúknuť výhodnejšiu ponuku. Preto sa vždy oplatí porovnať všetky dostupné ponuky. Vtedy vám najlepšie poslúži porovnanie cien PZP, prostredníctvom ktorého za pár minút nájdete všetky dostupné ponuky pre vaše vozidlo. Ceny zobrazené v porovnaní sú konečné, vrátane všetkých bonusov a zliav, ktoré možno v konkrétnom prípade uplatniť. Porovnávať PZP sa preto naozaj oplatí. Môžete tak ušetriť desiatky eur, možno aj viac.

Zákonná poistka bez pri poistení

Ideálnu poistnú ochranu vozidla predstavuje kombinácia zákonnej poistky a havarijného poistenia. Vozidlo, ktoré má viac ako 5 rokov, sa už síce neoplatí havarijne poistiť, ale to neznamená, že takýto automobil je odkázaný len na základnú poistnú ochranu. K základnému balíku PZP si môžete zvoliť rôzne typy pripoistení a vyskladať si tak poistenie presne podľa svojich potrieb. Takto môže byť vaše auto chránené pred výtlkmi, divou zverou, prírodnými živlami, pri úraze posádky a mnohých ďalších rizikách.

Bez potvrdenia o bezškodovom priebehu

Za bezškodový priebeh udeľujú poisťovne výrazné zľavy, v niektorých prípadoch až do 50 %. Keď si poistenie predlžujete v tej istej poisťovni, zľava sa automaticky prejaví na výške nového poistného. Ak si poistenie uzatvárate v novej poisťovni, tá od vás môže požadovať zaslanie potvrdenia o bezškodovom priebehu. Preto si pri výpovedi PZP vyžiadajte aj zaslanie potvrdenia o tom, že počas poistného obdobia ste nespôsobili žiadnu nehodu. Nespoliehajte sa na to, že vám poisťovňa toto potvrdenie pošle automaticky, spravidla ho poisťovne zasielajú na vyžiadanie. Vo väčšine poisťovní však stačí len prehlásiť, že ste počas minulého poistného obdobia nemali žiadnu poistnú udalosť. Nájdu sa aj takí vodiči, ktorí predchádzajúce poistné udalosti zamlčia a za bezškodový priebeh dostanú zľavu. Ak potom spôsobia nehodu a poisťovňa zistí, že zľava im bola uplatnená neprávom, môže pristúpiť k zníženiu poistného plnenia alebo zrušeniu poistnej zmluvy.

Neplatné zákonné poistenie

Občas sa stáva, že vodič jednoducho zabudne na to, že platnosť jeho zákonnej poistky vypršala. Takáto chyba však môže byť poriadne drahá. Ak pri cestnej kontrole policajti zistia, že nemáte platné PZP, pokuta vás neminie. V horšom prípade môžete spôsobiť nehodu a vzniknutú škodu za vás neuhradí vaša poisťovňa, ale Slovenská kancelária poisťovateľov. Tá bude následne vzniknuté náklady vymáhať od vás. Uzatvorenie novej zákonnej poistky pritom vybavíte kompletne online a nezaberie vám to veľa času. Preto si nezabudnite skontrolovať platnosť vášho PZP a ak zistíte, že už vypršala, panikáriť nemusíte. Nové PZP online si vybavíte za 15 minút bez toho, aby ste museli kamkoľvek chodiť.

Nespolupracovanie pri nehode

Nehoda je stresujúca udalosť aj pre skúsených šoférov. Je však dôležité zachovať si chladnú hlavu a dodržať všetky pokyny od poisťovne. Útek z miesta nehody sa nevypláca, nakoľko môže byť považovaný za trestný čin. Ak máte uzatvorené povinné zmluvné poistenie, nemáte sa čoho báť. Pri nehode vždy dodržujte pokyny asistenčnej služby vašej poisťovne a polície, ak bola k nehode privolaná, spíšte Správu o nehode a poistnú udalosť nezabudnite oznámiť vašej poisťovni najneskôr do 15 dní.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Tlačové správy

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia