spravy.sk spravy.sk

Trump oznámil, že možno dá štát New York do "karantény"
zdroj: TASR/AP

Trump oznámil, že možno dá štát New York do "karantény"

Americký prezident Donald Trump v sobotu oznámil, že uvažuje o vyhlásení "karantény" v celom štáte New York a v priľahlých oblastiach, aby tamojší obyvatelia nešírili nový koronavírus do ostatných častí USA. Informáciu priniesla tlačová agentúra AFP.

"Je možnosť, že v priebehu dnešného dňa dáme do karantény - krátkodobej, dvojtýždňovej - štát New York, zrejme aj New Jersey, určité časti Connecticutu," povedal Trump pri odchode z Bieleho domu.

Štát New York je vážne zasiahnutý pandémiou koronavírusu.

Opatrenie bude znamenať, že bude obmedzené cestovanie z jedného z najľudnatejších regiónov USA do ostatných častí Spojených štátov, predovšetkým do južného štátu Florida, ktorý je v zime obľúbenou destináciou Newyorčanov.

Trump nechce, aby sa Florida "ťažko nakazila".

Prezident túto myšlienku neskôr na Twitteri potvrdil. Rozhodnutie "padne, už čoskoro", dodal Trump.

Mesto New York v rovnomennom štáte je koronavírusom, spôsobujúcim ochorenie COVID-19, postihnuté najvážnejšie z celých USA.

Avšak guvernér štátu New York Andrew Cuomo, ktorý sa s Trumpom rozprával v sobotu už skôr, uviedol, že túto záležitosť v spoločnej diskusii neriešili.

"Vôbec neviem, čo to bude znamenať," povedal Cuomo na tlačovom brífingu. Myslel tým právnu stránku karantény a zdravotné hľadisko. Dodal, že mu to "neznie dobre".

Cuomo ešte predtým v sobotu oznámil, že odkladá prezidentské primárky v štáte z 28. apríla na 23. júna. Dôvodom sú práve obavy zo zhoršenia pandémie koronavírusu, keď sa ľudia budú zhromažďovať na jednom mieste - v hlasovacích miestnostiach.

"Mnoho ľudí sa tam dotýka jednej kľučky, jedného pera," dodal vysvetlenie Cuomo.

Primárky už odložilo vyše desať ďalších štátov, vrátane Pennsylvánie, Connecticutu a Ohia, pripomenula tlačová agentúra DPA.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Svet

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia