spravy.sk spravy.sk

Brankárku museli v bezvedomí previezť do nemocnice. Keď sa prebrala, spýtala sa: Vyhrali sme?
zdroj: facebook/Filip Trosko

Začiatkom februára absolvovala ženská reprezentácia do 17 rokov v tureckom Beleku záverečný tréningový kemp pred Elite Round, druhou fázou kvalifikácie ME 2020. V dvojzápase s ruskými rovesníčkami si tréner Jozef Jelšic mal overiť formu a pripravenosť svojich zverenkýň.

Prvý zápas vyhrali Rusky 2:1, druhý rovnakým skóre Slovenky. Viac ako výsledok ale odhalil záver druhého duelu. Prebiehala 93. minúta, keď sa ruská hráčka dostala do stopercentnej príležitosti. Včasnou reakciou zachránila víťazstvo brankárka Vanesa Stachová, keď vybehla proti útočníčke súpera a zabránila jasnému gólu. Po nepríjemnej zrážke však stratila vedomie a putovala do nemocnice.

Všetci majú v živej pamäti, ako sa brankárka Nitry v bežnom prípravnom zápase odhodlane hádže po lopte pod nohy ruskej hráčky. Rozhodca po ich strete okamžite ukončuje stretnutie a k nevládnej brankárke volá lekársku pomoc. Do niekoľkých sekúnd okolo nej stojí celý dievčenský tím. Niektoré sa s ňou snažia komunikovať, iné plačú. Po minúte sa Vanesa preberá, ale je dezorientovaná. „Nasleduje 40-minútový prevoz do nemocnice, kde sa pomaly začína spamätávať a zaujíma ju jediná vec. Či sme vyhrali,“ úsmevne opisuje situáciu na Facebooku technický vedúci tímu Filip Trosko, ktorý bol celý čas pri našej reprezentantke.

Ona mu však neverí. Až keď jej ukáže na mobile článok s výsledkom zápasu, Vanesa sa po dlhom čase konečne usmeje. „Takže to stálo za to,“ poznamená a spokojne zavrie oči. „Tieto slová píšem z tmavej izby v tureckej nemocnici. Vaneska spí vedľa na posteli. Je už úplne fit a zhruba za hodinu nás pustia naspäť na hotel,“ písal po zápase Trosko. Aj on už vtedy vedel, že v nominácii na Elite Round, kde mali Slovenky uprostred marca čeliť Walesu, Francúzsku a domácemu Anglicku (pandémia koronavírusu však odložila aj tieto súboje), nebude jej meno chýbať. Neukázala len kvalitu, ale aj odhodlanie, tímového ducha a veľké futbalové srdce. Skôr, ako na svoje vlastné zdravie, sa pýtala na to, či pomohla svojim kamarátkam a kolegyniam k víťazstvu.

„Je úžasné, ako sa ľudia dokážu kvôli niečomu nadchnúť. Ako niekto dokáže dať do toho, čo miluje všetky svoje schopnosti, silu a celé srdce. A je mu úplne jedno, či hrá finále Ligy majstrov, alebo priateľský zápas niekde na konci Turecka. Kašlať na smotánku a umelé celebrity. Pre mňa je skutočnou hrdinkou Vanesa Stachová. Hráčka, ktorá do toho dala všetko, len preto, aby získala to, čo miluje. Pocit z výhry. Vanes, ty si z toho momentu síce nepamätáš nič, ale my si to budeme pamätať navždy,“ uzavrel technický vedúci ženskej sedemnástky Trosko.