spravy.sk spravy.sk

Bývalý reprezentant počas koronavírusu pomáha ľudom v núdzi: Bolo mi trápne, že nič nerobím
zdroj: facebook/Martin Fenin

Bývalý reprezentant počas koronavírusu pomáha ľudom v núdzi: Bolo mi trápne, že nič nerobím

Tridsaťdvaročný český exfutbalista Martin Fenin nemá vo všeobecnosti dobrú reputáciu. Kariéru pochoval dávno pred tridsiatkou, od januára 2018 nekopol do lopty a otvorene sa hovorilo o jeho problémoch s alkoholom. Počas pandémie nového koronavírusu COVID-19 ale všetkým ukázal, že má srdce.

V čase, kedy aj jeho rodnú krajinu ochromilo vírusové ochorenie, sa rozhodol zahlásiť v stane Českého červeného kríža a stať sa dobrovoľníkom. Dôchodcom v Prahe sa tak môže ľahko stať, že im nákup privezie bývalý šestnásťnásobný futbalový reprezentant. „Motivuje ma, keď vidím, ako ľudia pomáhajú. Bolo mi trápne, že nič nerobím, preto som sa k tomu odhodlal,“ povedal pre iDnes.cz vyhlásený rebel Martin Fenin. „Nie je to robené nasilu, aby som si vylepšil obraz. Mám však maminku doktorku, priateľku policajtku, takže by som asi mal pomáhať. Cítim to tak. Som zdravý. Keď vidím, ako sa celá republika zomkla, pridal som sa,“ vysvetlil niekdajší popredný útočník.

Odchovanec Teplíc pôsobil aj v Nemecku či Francúzsku, kde sú oveľa horšie dopady nového koronavírusu. Je rád, že v Česku sa ľudia neboja pomáhať si navzájom. „Prihlásil so sa cez Český červený kríž. Prišiel som do stanu, dostal som kartu, zbežne ma prelustrovali. Zaregistroval som sa do aplikácie a zistil som, že takto pomáha už strašne veľa ľudí,“ hovorí nadšene. „Človek si v systéme zvolí, s čím vie pomôcť, čo dokáže a či má auto. Ja som ponúkol dovoz nákupu či liekov. Dostal som štartovací balíček, rukavice, rúška, dezinfekciu a inštrukcie, ako by som sa mal správať, aké si držať odstupy, ako seniorom ten nákup odovzdať,“ vysvetľuje pozadie svojej dobrovoľnej činnosti.

Na svoj prvý výjazd však zatiaľ ešte čaká. „Som na špičkách, naštartovaný. Som prihlásený, ale tých dobrovoľníkov je toľko, že musíte čakať a rýchlo sa chopiť príležitosti, keď nejaký senior niečo potrebuje. Na každú správu je hneď päť či šesť reakcií,“ vysvetlil Fenin, ktorého vytáčajú ľudia, ktorí situáciu berú na ľahkú váhu. „Bol by som radšej, ak by boli pravidlá ešte prísnejšie. A to hovorím ja, čo tiež občas na niečo kašlem. Lenže niektorí ľudia sú úplne bezohľadní. Stále sa stretávajú, chodia k podnikom, stoja tam. Sú ako prasce,“ hnevá sa a dodáva: „Človek si v tejto dobe uvedomí, ako si žijeme v blahobyte. Všetko nám príde normálne, ale potom sa už nemôžete ani prejsť, ani ísť na kávu či sa najesť. Zvláštne. Som zvyknutý tráviť dosť času osamote, ale byť stále v jednej miestnosti je ťažké. Snažím sa cvičiť, keď má priateľka voľno, ideme si zabehať do lesa. Ale medzi ľudí nechcem chodiť, chcem byť príkladom,“ uzavrel pre iDnes.cz bývalý futbalista.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Futbal

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia