spravy.sk spravy.sk

Najdlhšie čakajúce kluby NHL na Stanleyho pohár: Najväčšie brady majú v Toronte
zdroj:

Najdlhšie čakajúce kluby NHL na Stanleyho pohár: Najväčšie brady majú v Toronte

Hovorí sa, že na dobré si je treba počkať. Bejzbalisti Chicaga Cubs čakali na zisk svojho prvého majstrovského titulu 108 rokov. Išlo o najdlhšie čakanie na triumf v zámorskom profesionálnom športe, no aj v NHL sú už niektoré brady poriadne dlhé.

Z pôvodnej zakladateľskej šestky čaká na návrat pohára Lorda Stanleyho najdlhšie Toronto Maple Leafs. Javorové listy získali pohár naposledy pred 52 rokmi.

V uplynulej sezóne ukončili rovnako dlhé čakanie hráči St. Louis Blues. Bluesmani však na rozdiel od Toronta získali iba svoj prvý Stanleyho pohár. Do NHL vstúpili v roku 1967 a odvtedy čakali márne. Celkovo sa dnes v zámorskej profilige nachádza 10 aktívnych klubov, ktoré ešte nezískali Stanley Cup.

Najbradatejší čakatelia na Stanleyho pohár:

Toronto Maple Leafs – 52 rokov


Leafs patrili medzi spoluzakladateľov NHL a po Montreale majú na svojom konte najviac majstrovských titulov – trinásť. Obdobie zlatej žatvy sa však skončilo v sezóne 1966-67, kedy porazili Montreal vo finálovej sérii hranej na šesť zápasov. Dave Keon získal svoju tretiu trofej Conna Smytha v rade a Toronto ukoristilo štvrtý pohár v priebehu štyroch rokov.

O rok nato však Leafs vymenili Franka Mahovlicha do Detroitu a odvtedy čaká márne. Najbližšie k úspechu mali javorové listy v roku 2002, kedy vypadli v konferenčnom finále s Carolinou Hurricanes. Maple Leafs sú však stále považovaní za najhodnotnejší klub NHL a súčasná prestavba by ich mala vrátiť do veselších časov.

Vancouver Canucks - 49 rokov

Canucks boli zopárkrát veľmi blízko. V rokoch 1982 a 1994 nedokázali urobiť posledný krôčik proti súperom z New Yorku. Najprv stroskotali na zlatej dynastii Ostrovanov a potom na Jazdcoch. Predovšetkým finálová prehra z roku 1994 bola veľmi bolestivá, zrodila sa totiž v dramatickej sedemzápasovej sérii.

Tím z roku 1994 viedli Trevor Linden, Pavel Bure a brankár Kirk McLean. Fanúšikovia Canucks po prehre demolovali centrum mesta a veľmi podobná situácia nastala i v roku 2011. Mužstvo vybudované na bratoch Sedinovcoch, Ryanovi Keslerovi či Robertovi Luongovi to dotiahlo až do finále, keď postupne vyradilo Chicago, Nashville i San José. V boji o pohár však uspel Boston Bruins dirigovaný kapitánom Zdenom Chárom.

Buffalo Sabres – 49 rokov

Sabres vstúpili do NHL v roku 1970 spoločne s Canucks. Už o štyri sezóny neskôr sa dokázali prebojovať do finálovej sérii, v ktorej však podľahli Philadelphii Flyers. Buffalo malo na svojej strane „francúzsku spojku“ Gilberta Perreaulta s Rickom Martinom, no „Broad street bullies“ z Philadelphie ich dokázali poraziť v šiestich zápasoch.

Druhú zázračnú jazdu predviedlo Buffalo v roku 1999 a vďačilo za ňu predovšetkým brankárovi Dominikovi Haškovi. Priaznivci Sabres určite stále spomínajú na gól útočníka Dallasu Stars Bretta Hulla, ktorý rozhodol sériu v predĺžení.

V rokoch 2006 a 2007 sa podarilo partii okolo Chrisa Druryho, Daniela Briera a Ryana Millera prebojovať dvakrát do finále konferencie, pričom v roku 2006 podľahli Caroline až v siedmich zápasoch. Podarí sa v blízkej budúcnosti niečo podobné novej generácii Jacka Eichela, Rasmusa Ristolainena a Sama Reinharta?

Philadelphia Flyers - 44 rokov

Philadelphia sa v tomto nelichotivom zozname posunula na štvrtú priečku po tom, čo sa v posledných rokoch dočkali St. Louis a Washington. Letci vstúpili do NHL v roku 1967 a už o sedem rokov získali Stanleyho pohár. Legendárna partia Broad Street Bullies vedená Bobbym Clarkom nestrácala čas o rok si majstrovské oslavy zopakovala. V oboch zlatých sezónach získal Vezinovu trofej i Conn Smyth Trophy brankár Bernie Parent. 

Neskôr mali Flyers ešte niekoľko šancí. Do finále sa dostali aj po svojom druhom titule, no tentoraz už nestačili na Montreal. Nasledovalo ešte šesť finálových účastí. Naposledy sa tak stalo v roku 2010, keď uspel v predĺžení šiesteho finále súper z Chicaga. Práve v tej sezóne sa však Philadelphia zapísala do zoznamu tímov, ktoré dokázali otočiť sériu z 0:3. Podarilo sa jej to v konferenčnom semifinále proti Bostonu.

Flyers mali v priebehu posledných dekád vo svojom tíme viaceré veľké hviezdy. Eric Lindros, Mark Recchi, Mark Howe, Claude Giroux či Jakub Voráček. Nikto z nich zatiaľ nedokázal ukončiť dlhé čakanie na návrat pohára do mesta. 


Arizona Coyotes - 40 rokov

Aj tento klub mal vo svojich radoch hviezdy ako Teemu Selanne, Bobby Hull, Phil Housley, Keith Tkachuk, Shane Doan či Jeremy Roenick. Do NHL vstúpila organizácia ešte ako Winnipeg Jets v roku 1979. Do Phoenixu sa klub presťahoval v roku 1996 a v roku 2014 sa premenoval na Arizona Coyotes. Či už sa volal tak, alebo onak, ešte nikdy sa jeho hráči nedostali ani len do finále Stanleyho pohára.

Najväčší úspech dosiahli Kojoti v roku 2012, keď sa prebojovali do konferenčného finále. Získali vtedy svoj prvý divízny titul a v prvom kole vyradili silné Chicago v šiestich zápasoch. Išlo o prvú víťaznú sériu tejto organizácie od roku 1987. Neskôr vyradili Coyotes v piatich zápasoch Nashville, no stopku im vystavili Králi z Los Angeles.Prehľad dĺžky čakaní súčasných klubov NHL na Stanleyho pohár (klub, rok posledného zisku pohára, počet rokov od zisku trofeje):

Anaheim Ducks, 2007, 12 rokov

Arizona Coyotes (predtým Winnipeg Jets), nikdy, 40 rokov

Boston Bruins, 2011, 8 rokov

Buffalo Sabres, nikdy, 49 rokov

Calgary Flames, 1989, 30 rokov

Carolina Hurricanes, 2006, 13 rokov

Chicago Blackhawks, 2015, 4 roky

Colorado Avalanche, 2001, 18 rokov

Columbus Blue Jackets, nikdy 19 rokov

Dallas Stars, 1999, 19 rokov

Detroit Red Wings, 2008, 11 rokov

Edmonton Oilers, 1990, 29 rokov

Florida Panthers, nikdy 25 rokov

Los Angeles Kings, 2014, 5 rokov

Minnesota Wild, nikdy, 19 rokov

Montreal Canadiens, 1993, 26 rokov

Nashville Predators, nikdy, 21 rokov

New Jersey Devils, 2003, 16 rokov

New York Islanders, 1983, 36 rokov

New York Rangers, 1994, 25 rokov

Ottawa Senators, nikdy, 26 rokov

Philadelphia Flyers, 1975, 44 rokov

Pittsburgh Penguins, 2016, 2 roky

San Jose Sharks, nikdy, 28 rokov

St. Louis Blues, 2019, obhajca

Tampa Bay Lightning, 2004, 15 rokov

Toronto Maple Leafs ,1967, 52 rokov

Vancouver Canucks, nikdy, 49 rokov

Vegas Golden Knights, 2017, dva roky

Washington Capitals, 2018, 1 rok

Winnipeg Jets (predtým Atlanta), nikdy, 20 rokov

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: NHL

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia