spravy.sk spravy.sk

Skvelé! Česi postavili do ulíc prvé "rúškomaty"
zdroj: facebook.com

Skvelé! Česi postavili do ulíc prvé "rúškomaty"

Prvé dva automaty na predaj ochranných rúšok v Českej republike sú od pondelka v prevádzke v moravskom meste Vyškov, informoval spravodajský server Novinky.cz.

Automaty dodala spoločnosť Foodex, ktorá bežne prevádzkuje automaty na jedlo, nápoje a kávu. Rúška vyrábajú zamestnanci spoločnosti spolu s dobrovoľníkmi, napísal na Facebooku majiteľ Foodexu Petr Čáslava. Na výrobe sa podľa neho podieľa okolo sto dobrovoľníkov a firma je denne schopná vyrobiť okolo 2000 rúšok.

Ďalšie automaty by mali byť umiestnené v Brne a v mestách Kroměříž a Slavkov u Brna. "Ide o automaty, ktoré boli predtým v školách, ale teraz sú tam zbytočné," povedal Čáslava. Z bezpečnostných dôvodov sa v automatoch dá platiť len platobnou kartou. Školy sú v ČR zatvorené v dôsledku pandémie koronavírusu SARS-CoV-2.

Cena jedného rúška je 50 Kč (v prepočte približne 1,80 eur) a Výťažok z predaja rúšok pôjde na účty miestnych charitatívnych organizácií.

V Česku bolo v pondelok potvrdených 1165 prípadov nákazy koronavírusom. Šesť ľudí sa vyliečilo; jeden človek, ktorý mal pozitívny test na SARS-CoV-2, zomrel.

V Českej republike počas víkendu pristáli ďalšie lietadlá, ktoré z Číny priviezli zdravotnícky materiál vrátane rúšok.

Ochranné prostriedky a pomôcky dopravilo v pondelok na územie ČR aj lietadlo Českých aerolínií (ČSA). V Českej republike bol v uplynulých dňoch nedostatok zdravotných ochranných pomôcok, uviedol server iDNES.cz.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia