spravy.sk spravy.sk

Pri založení študentského účtu nepodceňujte výber banky
zdroj: Antonio Guillem / Shutterstock.com

Pri založení študentského účtu nepodceňujte výber banky

Študentský účet je akýmsi prvotným impulzom človeka so svetom bankovníctva, a preto by mal byť konečný výber banky prispôsobený priamo na mieru vašim požiadavkám a nielen blízkosti banky.

Takmer každý človek disponuje bankovým účtom, ak nie viacerými. Prešli sme si taktiež aj tým študentským a často nás na jeho vybavenie nahovorili práve rodičia či prvotné skúsenosti s brigádou. Finančná hotovosť je síce lákavá, manažovať si vlastné financie prostredníctvom účtu je však ešte výhodnejšie. Pozrime sa preto na to, v čom je dobré sa orientovať pred samotným založením študentského účtu.

Ponuka prispôsobená študentom

Orientácia na mladú generáciu zo strany bánk je viditeľná, práve v nich totiž vidia svoju budúcnosť. Týchto potenciálnych klientov sa snažia banky osloviť a získať si ich priazeň najmä ponukami priamo na mieru, ktoré majú život študenta výrazne zvýhodniť. Kľúčovú rolu v tomto prípade zohráva práve študentský účet, no v súčasnosti je ponuka bánk natoľko rozsiahla, že aj ten najskúsenejší sa v nej nemusí dokonale orientovať. Ak ide o neplnoleté dieťa, založiť si účet môže len so svojím rodičom a po predložení povinných dokladov.

Čo si pod študentským účtom predstaviť?

Založiť si účet v banke môže každý študent od svojich pätnástich rokov a využívať jeho výhody môže až kým dovŕši 26 rokov. Na toto založenie sa však vzťahuje podmienka a tá spočíva v dennej forme štúdia na strednej alebo vysokej škole. Ak chce študent využívať naplno potenciál účtu, je povinný každým rokom štúdia doložiť potvrdenie o štúdiu.

Banky idú krok so súčasnou dobou

Kedysi sa takéto potvrdenie muselo odovzdať banke osobne, bankové inštitúcie však začali využívať pokrok technológií. Študent tak môže takéto potvrdenie naskenovať a doklad o štúdiu nahrať do príslušného systému banky, čím sa vyhne čakaniu a ušetrí čas. Osloviť potenciálnych zákazníkov sa banky snažia aj po vizuálnej stránke a prispôsobujú dizajn platobnej karty požiadavkám študenta.

Stávka na bezpečnosť

Založenie účtu v banke je rozhodnutím, ktoré hovorí v prospech bezpečnosti. Vyplácanie peňazí v hotovosti alebo poštovou poukážkou priamo na adresu už nie je vítané, prednosť dostáva príjem priamo na bankový účet. Nielenže tak máte dokonalý prehľad o svojich financiách, ale dokážete rozumne manipulovať aj so svojimi úsporami. Na jednoduchšiu manipuláciu s financiami je však potrebná aj platobná karta a je potrebné odlíšiť tú debetnú od kreditnej.

Rozdiel bankových kariet

Všeobecne ich oslovujeme označením „kreditka”, aj keď väčšina z nás disponuje práve tou debetnou kartou. Tá sa vyznačuje použitím na všetky platby a po prečerpaní limitu na účte prestáva fungovať. Takáto situácia sa však dá riešiť takzvaným kontokorentom, keď banka umožní povolené prečerpanie, no týka sa klienta s vekom minimálne 18 rokov.

Kreditná karta
je pomenovanie úverovej karty. Spočíva na princípe požičania peňazí priamo od banky, pričom vlastné finančné prostriedky zostávajú na účte nedotknuté až do konca mesiaca. V prípade, že do stanovenej doby osoba vyplatí požičanú sumu, nebude platiť úroky. Táto karta sa však vo väčšine prípadov na študentské účty nevzťahuje a pokiaľ áno, veková hranica je obmedzená a opäť sa týka plnoletých klientov.

Tretí typ predstavuje embosovaná platobná karta vhodná predovšetkým na zahraničné cesty. Odlišuje sa od vyššie spomínaných možnosťou výberu debetnej alebo kreditnej karty a napríklad aj vyššími limitmi.

Výhody vs. nevýhody študentského účtu

Banky často lákajú študentov na bezplatné založenie účtu s nulovými poplatkami pri výberoch a platbách. Jednotlivé ponuky sa však často líšia, u niektorých môžu študenti natrafiť na rôzne spoplatnenia. Je preto viac ako vhodné, spraviť si podrobný prehľad jednotlivých ponúk a pokiaľ sa v nich strácate, skúste použiť porovnávač bankových účtov na portáli Hyperfinancie.sk, ktorý vás správne nasmeruje.

Všeobecne však k účtu dostáva študent jednu platobnú kartu a v prípade straty alebo jej odcudzenia rátajte vo väčšine bánk s poplatkom. Online banking a využívanie aplikácií je u väčšiny slovenských bánk samozrejmosťou, pozrite sa preto, aké iné služby môžu byť pre študentov prínosom a nezabudnite ich o všetkom informovať.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Tlačové správy

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia