spravy.sk spravy.sk

M. Lajčák otvorí Zastupiteľský úrad SR v Jerevane
zdroj: TASR

M. Lajčák otvorí Zastupiteľský úrad SR v Jerevane

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák (nominant Smeru-SD) navštívi v nedeľu (23. 2.) až pondelok (24. 2.) Arménsko, kde slávnostne otvorí Zastupiteľský úrad Slovenskej republiky v Jerevane. TASR o tom informovalo Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR.

V metropole Arménska bude tiež rokovať s rezortným partnerom Zohrabom Mnacakanjanom a prijme ho prezident Armen Sarkisjan, ako aj predseda vlády Nikol Pašinjan. Okrem bilaterálnej agendy budú témami rokovaní situácia v regióne južného Kaukazu a vzťahy Európskej únie s Arménskom.

Vláda SR schválila vytvorenie zastupiteľského úradu v Jerevane v minulom roku. Priama diplomatická prítomnosť totiž podľa nej umožní efektívnejšie presadzovanie zahraničnopolitických záujmov v oboch krajinách a celkovo v regióne južného Kaukazu, najmä v oblasti obchodu. "Táto dohoda však nepokrýva problematiku národných víz ani prechodných pobytov. Študenti, podnikatelia a záujemcovia o prácu v SR musia naďalej prekonávať veľké vzdialenosti a podávať žiadosti na Zastupiteľskom úrade SR v Moskve," vysvetlil rezort diplomacie.

Zriadenie úradov by tak mohlo zvýšiť záujem občanov týchto krajín o štúdium, podnikanie a prácu na Slovensku, ako aj rozvoj cestovného ruchu.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Slovensko

Pozri viac