spravy.sk spravy.sk

Na Slovensku padol absolútny rekord. Z Kráľovej hole sa podarilo zachytiť 310 km vzdialené vrchy v Rumunsku
zdroj: dalekieobserwacje.eu

Na Slovensku padol absolútny rekord. Z Kráľovej hole sa podarilo zachytiť 310 km vzdialené vrchy v Rumunsku

V sobotu 8. februára 2020 krátko pred východom Slnka sa poľskému pozorovateľovi Michałovi Skibovi v sprievode kolegu Damiana Bryndzu podarilo z nízkotatranskej Kráľovej hole zdokumentovať Apusenské vrchy v Rumunsku. Znamená to, že bol zaznamenaný nový absolútny rekord v diaľkovom pozorovaní z územia Slovenska.

Ide o prvé zdokumentované dosiahnutie vzdialenosti 300 km alebo vyššej v histórii diaľkových pozorovaní z územia Slovenska, ale pravdepodobne aj v priestore celej strednej Európy.

dalekieobserwacje.eu

„Tristovku“ je pritom za štandardných podmienok možné na Slovensku dosiahnuť iba z dvoch pohorí: z najvyšších štítov Vysokých Tatier, a z Nízkych Tatier práve z hôľneho masívu Kráľovej hole.

dalekieobserwacje.eu

Zaujímavosťou je, že predchádzajúce maximum (Alpy z Ostredku vo Veľkej Fatre, 285 km), bolo v platnosti len čosi vyše mesiaca. Je veľmi zaujímavou zhodou okolností, že v priebehu necelých 6 týždňov sa podarilo úspešne uskutočniť tieto rôznorodé a rekordné pozorovania, o ktoré sa diaľkoví pozorovatelia predtým pokúšali dlhé roky.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac