spravy.sk spravy.sk

Aké sú príznaky toho, že vám to zle trávi?
zdroj: shutterstock.com

Aké sú príznaky toho, že vám to zle trávi?

Tráviaci systém tvorí podstatnú časť nášho tela. Procesy trávenia nám umožňujú absorbovať potrebné živiny a zbaviť sa odpadových látok. Odhaduje sa, že až 60 % ľudí trápi nejaká forma ochorenia tráviaceho traktu.

Príznaky tráviacich problémov

Príznaky zažívacích problémov môžu byť nepríjemné. Navyše sa o nich verejne nehovorí ľahko. Aj preto ich veľa ľudí radšej bagatelizuje ako by ich mali riešiť. Niektoré z týchto príznakov (ktoré sa pravdepodobne týkajú aj vás) sú zápcha, pálenie záhy a plynatosť. Existujú však aj ďalšie menej frekventované príznaky a problémy súvisiace so zažívacími ťažkosťami. 

Nevšímanie si akýchkoľvek problémov tráviaceho ústrojenstva môže mať za následok vážne ochorenia. Preto je nevyhnutné porozumieť príznakom problémov s trávením. Dozviete sa, na aké varovné symptómy treba dávať pozor a je nutné vyhľadať lekársku pomoc alebo aké zmeny životného štýlu treba vykonať k tomu, aby došlo k zlepšeniu vášho trávenia. Tu sú niektoré bežné a menej bežné znaky tráviacich problémov + ako ich liečiť.

1. Hnačka

Určite všetci sme už niekedy v živote zažili hnačku... Bežné príznaky hnačky zahŕňajú častú, vodnatú stolicu, kŕče v bruchu a nadúvanie.
Hnačka je často spôsobom, ako vaše telo zvláda poruchy v gastrointestinálnom systéme. Akútna môže byť zapríčinená napríklad vírusovou alebo bakteriálnou infekciou, otravou jedlom, užívaním antibiotík a podobne. 

Medzi najúčinnejšie spôsoby zvládnutia akútnej hnačky patria:

Hydratácia je pri hnačke veľmi dôležitá, pretože organizmus vylučuje vodu vo zvýšenom množstve. Preto nezabúdajte piť viac tekutín, ako ste zvyknutí. Probiotiká sú formou prevencie hnačky, ktorá sa zdá byť vo väčšine prípadov účinná. Sú zdrojom „dobrých“ baktérií, ktoré pôsobia v črevnom trakte a vytvárajú zdravé črevné prostredie. Aj niektoré voľnopredajné lieky môžu pomôcť. Potraviny, ktoré je pri hnačke vhodné jesť sú banány, ryža, jablkové pyré alebo sucháre.

2. Bolesť brucha a nadúvanie

Bolesť brucha môže byť následkom otravy jedlom, mechanickej obštrukcie, malabsorpčných ochorení, ako je celiakálna sprue alebo cystická fibróza, alebo črevných chorôb, ako je Crohnova choroba alebo ulcerózna kolitída. 

Ďalším problémom môže byť neznášanlivosť laktózy. Čím ďalej tým viac dospelých má určitú mieru neschopnosti stráviť cukor v mlieku. Ak sa laktóza nerozdelí na jednoduché cukry tak, ako by mala, výsledkom je nadúvanie, kŕče a plynatosť. Výber potravín s nižším obsahom laktózy alebo konzumácia mliečnych výrobkov v menšom množstve môžu tieto príznaky zmierniť.

Plynatosť môže byť tiež spôsobená určitými potravinami (ako karfiol, brokolica a kapusta), infekčnými ochoreniami žalúdka, chronickými chorobami a mnohými ďalšími príčinami.

Nadúvanie sa dá zvyčajne bezpečne liečiť doma. Niektoré rady môžu pomôcť, napríklad: jedzte v pravidelných intervaloch, vyhýbajte sa jedlám o ktorých viete, že u vás spôsobujú nafukovanie, pite dostatok vody (popr. čaj z mäty piepornej) alebo vyskúšajte masáž brucha.

shutterstock.com

3. Reflux

Ak ste niekedy v noci alebo po jedle cítili na hrudi pálenie, pravdepodobne ste zažili reflux. Je to jeden z najbežnejších tráviacich problémov, a ak ho zažívate najmenej dvakrát týždenne a ovplyvňuje váš každodenný život, môže to znamenať, že máte ochorenie GERD. Spolu s pálením záhy vám môže reflux spôsobiť nepríjemnú chuť v ústach, precitlivenosť alebo dokonca návrat jedla zo žalúdka do úst. Reflux môže byť spôsobený určitými potravinami, alkoholom, tehotenstvom a niektorými liekmi.

Nebezpečenstvá refluxu

Pretrvávajúci reflux a GERD môžu časom poškodiť pažerák a dokonca viesť k rakovine pažeráka. Príznaky refluxu by sa preto mali brať vážne. Ak máte časté pálenie záhy, nevoľnosť, eróziu zubov, bolesť na hrudníku alebo problémy s dýchaním, mali by ste navštíviť lekára.

Liečba refluxu

Pre menej závažné prípady refluxu sú na liečbu symptómov často postačujúce antacidá alebo lieky, ktoré znižujú hladinu kyseliny. Mnoho ľudí nájde úľavu jednoducho tým, že sa vyhne jedlu alebo nápoju, o ktorom je známe, že spôsobuje príznaky refluxu. Ak budete mať hlavu počas spánku vo zdvihnutej polohe, môže to pomôcť zmierniť niektoré z týchto príznakov. Niektoré závažné prípady GERD môžu vyžadovať silnejšie lieky alebo dokonca chirurgický zákrok. Chirurgický zákrok spočíva v napnutí svalu medzi žalúdkom a pažerákom, aby sa zabránilo toku žalúdočnej kyseliny smerom nahor.

4. Syndróm dráždivého čreva

Ak trpíte bolesťou žalúdka najmenej 3x mesačne počas niekoľkých za sebou idúcich mesiacov, môžete mať syndróm dráždivého čreva (IBS). Znaky IBS sa líšia, ale zvyčajne sú spôsobené určitými spúšťacími potravinami, ako sú mliečne výrobky, alkohol, fazuľa, kofeín a potraviny produkujúce plyn. Pri tomto ochorení môžete mať jeden deň tvrdú stolicu a nasledujúci mäkkú. Tiež sa u vás po jednom jedle môže vyskytnúť zápcha a po inom hnačka.

Aj keď príčina IBS nie je v súčasnosti známa, jeho liečba zahŕňa hlavne zmenu stravovania. Prvým krokom je vyhnúť sa potravinám, ktoré vyvolávajú príznaky IBS. Niektorí ľudia nachádzajú úľavu pri dodržiavaní diéty s nízkym obsahom tuku, ale s vysokým obsahom vlákniny. Probiotiká môžu tiež pomôcť zmierniť príznaky tohto nepríjemného ochorenia.

5. Zápcha

Zápcha je veľmi rozšíreným problémom. Zväčša je znakom toho, že vaše telo má problémy s odstraňovaním odpadových látok preč z tela. Takáto situácia nastáva vtedy, keď hrubé črevo nie je schopné posunúť stolicu cez tráviaci trakt. Človek so zápchou sa môže cítiť nafúknutý, pociťuje bolesť brucha, jeho stolica je zriedkavá a často bolestivá. 

Avšak ak navštevujete toaletu len každý druhý deň, nie je to dôvodom na paniku. Normálna frekvencia stolice je kdekoľvek medzi 3x denne a 3x týždenne. Ak sa vám nepodarilo vyprázdniť už týždeň, mali by ste navštíviť svojho lekára. Zápcha môže viesť aj k iným problémom. Tvrdá stolica a namáhanie, ktoré často sprevádzajú zápchu, môžu viesť k hemoroidom alebo k análnym fizúram.

Aj keď vám možno ako najrýchlejšia možnosť napadnú preháňadlá, treba brať na vedomie to, že si na ne môžete vybudovať toleranciu (stanete sa od nich závislý). Namiesto toho skúste najprv zvýšiť príjem vlákniny a vody a rovnako si každý deň zabezpečte dostatok pohybu. Potraviny s vysokým obsahom vlákniny sú zrná, zelenina a ovocie. 

6. Kolísanie hmotnosti

Strata hmotnosti alebo náhly prírastok na váhe sú príznakmi zažívacích problémov. Ak vaše telo nie je schopné úplne absorbovať živiny zo stravy, ktorú prijímate, môžete zažiť nevysvetliteľné chudnutie. Zápcha a spomalený pohyb čriev môžu zase viesť k nárastu hmotnosti. Ak máte problémy s refluxom alebo vredmi, často vás to núti jesť častejšie, aby ste zmiernili bolesť. To môže tiež viesť k nárastu hmotnosti. Nadúvanie spôsobené potravinovou neznášanlivosťou, IBS a zlým trávením sa tiež môže zamieňať za prírastok na váhe.

Záver

Niektoré z príznakov tráviacich problémov sú viditeľnejšie ako iné. Medzi ne patria žalúdočné bolesti, pálenie záhy, nadúvanie a príliš vysoká alebo príliš nízka frekvencia stolice. Existujú však aj iné signály tela, ktoré na prvý pohľad s trávením nesúvisia. Medzi ne môžu patriť napríklad zápach z úst, problémy s kvalitou pokožky, krehké nechty či dokonca artritída.

Vyššie spomenuté stavy, ako zlá absorpcia živín, dráždivé črevo, reflux a potravinová intolerancia môžu vyvolať nepríjemné príznaky, o ktorých nemusí byť dvakrát príjemné rozprávať. Nemali by ste sa však hanbiť hovoriť o týchto problémoch otvorene, pretože ak ich ponecháte bez liečby, môžu viesť k ešte závažnejším problémom.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Tlačové správy

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia