spravy.sk spravy.sk

Oscara získava...
zdroj: TASR

Oscara získava...

V americkom Los Angeles sa v nedeľu večer miestneho času konal 92. ročník udeľovania filmových cien Oscar. Galavečer odštartoval o 17.00 h miestneho času (pondelok 02.00 h SEČ) v komplexe Dolby Theatre, kde sa hviezdy svetového šoubiznisu začali schádzať už viac ako dve hodiny pred začiatkom udeľovania Oscarov.

Najviac - jedenásť - oscarových nominácií získal psychologický thriller Joker v réžii Todda Phillipsa. Favoritmi večera sú tiež kriminálna dráma The Irishman režiséra Martina Scorseseho, historický film 1917 režiséra Sama Mendesa a komediálna dráma Vtedy v Hollywoode režiséra Quentina Tarantina, ktoré dostali zhodne po desať nominácií.

Najlepší film: Parazit

Ide o vôbec prvý cudzojazyčný film, ktorý toto ocenenie kedy získal, všímajú si viaceré médiá vrátane agentúry AFP. Snímka už predtým na získala troch ďalších Oscarov.

Film Parazit kriticky zobrazujúci triedne rozdiely v juhokórejskej spoločnosti je príbehom chudobnej, avšak prefíkanej juhokórejskej štvorčlennej rodiny, ktorá sa infiltruje do domácnosti boháčov, približuje agentúra AFP. Spoločensko-satirická i kritická snímka sa zaoberá témou rozširujúcej sa priepasti medzi bohatými a chudobnými vrstvami obyvateľstva v Južnej Kórei.

Pon Džun-ho (foto: TASR/AP)

Herečka v hlavnej úlohe: Renee Zellweger

Americká Akadémia filmových umení a vied (AMPAS) ju ocenila za stvárnenie Judy Garlandovej vo filme Judy. Pre Zellwegerovú ide už o druhého Oscara, ktorého získala vo svojej hereckej kariére.

Renee Zellweger (foto: TASR/AP)

Herec v hlavnej úlohe: Joaquin Phoenix

Americká Akadémia filmových umení a vied (AMPAS) ho ocenila za úlohu Jokera, ktorú stvárnil v rovnomennom psychologickom thrilleri v réžii Todda Phillipsa.

Temný film Joker je natočený na motívy komiksov amerického vydavateľstva DC Comics o zloduchovi Jokerovi, nepriateľovi Batmana. Neúspešný a osamelý komik Arthur Fleck sa vo filme ocitá na pokraji šialnestva a napokon až na strane zločinu, pričom si pre svoju kriminálnu dráhu vymyslí prezývku Joker.

Joaquin Phoenix (foto: TASR/AP)

Herec vo vedľajšej úlohe: Brad Pitt

Agentúra AFP informovala, že pre Pitta ide o vôbec prvého Oscara, ktorého získal ako jednotlivec (a nie len prevzal spolu s ďalšími v rámci oceneného filmu). Pitt pri preberaní ocenenia priznal, že je trochu "vyvedený z miery".

Ziskom tejto ceny Americkej Akadémie filmových umení a vied (AMPAS) predstihol hercov ako Joe Pesci, Al Pacino či Tom Hanks, ktorí boli nominovaní v rovnakej kategórii.

Brad Pitt (foto: TASR/AP)

Herečka vo vedľajšej úlohe: Laura Dern

Americká Akadémia filmových umení a vied (AMPAS) ju ocenila za stvárnenie úlohy rozvodovej právničky v dráme Marriage Story (Manželská história), informovala agentúra AFP.

Dernová tak predstihla v predvečer svojich 53. narodenín predstihla ziskom Oscara v tejto kategórii herečky ako Margot Robbieovú (za film Bombshell), Scarlett Johanssonovú (Králiček Jojo), Florence Pughovú (Malé ženy) či Kathy Batesovú (za film Richard Jewell), ktoré boli taktiež nominované.

Dernová vo svojom prejave venovala cenu svojim rodičom, herečke Diane Laddovej a hercovi Bruceovi Dernovi.

Laura Dern (foto: TASR/AP)

Najlepší animovaný celovečerný film: Toy Story 4

Agentúra AFP pripomína, že ide už o tretiu sošku Oscara pre túto sériu štvorice príbehov o zbierke hračiek, ktoré pojednávajú o hodnote priateľstva či akceptácii životných zmien. Predošlé dva Oscary získal ešte v roku 2011 film Toy Story 3, ktorý vtedy zabodoval v kategóriách najlepší animovaný celovečerný film a najlepšia pôvodná filmová pieseň (skladbou We Belong Together)

Jonas Rivera, Mark Nielsen, Josh Cooley (foto: TASR/AP)

Najlepší cudzojazyčný film: Parazit

Najlepší pôvodný scenár: Parazit

Film žánrovo označovaný aj za čiernu komédiu je príbehom chudobnej, avšak prefíkanej juhokórejskej štvorčlennej rodiny, ktorá sa infiltruje do domácnosti boháčov, približuje agentúra AFP. Spoločensko-satirická i kritická snímka sa zaoberá témou rozširujúcej sa priepasti medzi bohatými a chudobnými vrstvami obyvateľstva v Južnej Kórei.

Najlepšia réžia: Pon Džun-ho

"Po víťazstve v kategórii medzinárodný celovečerný film, som si myslel, že už mám na dnes dosť a môžem ísť oddychovať," zažartoval pri preberaní ceny za réžiu 50-ročný Pon.

Pon Džun-ho (foto: TASR/AP)

Najlepšia filmová pieseň: Elton John, Bernie Taupin "(I'm Gonna) Love Me Again" z filmu Rocketman

Elton John, Bernie Taupin (foto: TASR/AP)

Najlepšie vizuálne efekty: Greg Butler, Guillaume Rocheron, Dominic Tuohy film 1917

Greg Butler, Guillaume Rocheron, Dominic Tuohy (foto: TASR/AP)

Najlepšia výprava – Vtedy v Hollywoode

Najlepší strih – Ford v Ferrari

Andrew Buckland, Michael McCusker (foto: TASR/AP)

Najlepšia filmová hudba – Joker

Najlepší strih zvuku – Ford v Ferrari

Najlepší mix zvuku – 1917

Stuart Wilson, Mark Taylor, Salma Hayek, Oscar Issac (foto: TASR/AP)

Najlepšie masky – Bombshell

Anne Morgan, Kazu Hiro, Vivian Baker (foto: TASR/AP)

Najlepšie kostýmy – Malé ženy

Jacqueline Durran (foto: TASR/AP)

Najlepší dokumentárny film – American Factory

Jeff Reichert, Julia Reichert, Steven Bognar (foto: TASR/AP)

Najlepší krátky dokumentárny film – Learning to Skateboard in a Warzone (If You're a Girl)

Elena Andreicheva, Carol Dysinger (foto: TASR/AP)

Najlepší krátky animovaný film – Hair Love

Matthew A. Cherry, Karen Rupert Toliver (foto: TASR/AP)

Najlepší krátky hraný film – The Neighbors‘ Window

Marshall Curry (foto: TASR/AP)

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia