spravy.sk spravy.sk

Takáto je realita vodiča sanitky v bratislavskej zápche. Zachraňovali 9- mesačné intoxikované dieťa
zdroj: video

Takáto je realita vodiča sanitky v bratislavskej zápche. Zachraňovali 9- mesačné intoxikované dieťa

Záchranárska ulička bude od apríla 2020 povinná. Vytvoreniu bezpečného koridoru však často zamedzujú rôzne faktory. Dopravné obmedzenia, zápachy, nevedomosť, či neohľaduplnosť vodičov. Je toho veľa, a preto pri prejazde záchrannej služby, kedy ide doslova o sekundy, vzniká mnoho kolíznych situácií.

Ak vodič, ktorý uličku nevytvorí, prípadne akýmkoľvek spôsobom blokuje prejazd, bude na mieste pokutovaný sumou 99 eur, pričom ten, kto by sa rozhodol cestu si skrátiť a jazdil by v záchrannej uličke, bude pokutovaný sumou až 300 eur. Peniaze sa vodičovi ale po nejakom čase vrátia, no ak by v sanitke zomrel človek, život mu po čase už nikto nevráti. 

Polícia Slovenskej republiky dokonca zverejnila malú pomôcku, podľa ktorej by sa mali vodiči riadiť. 

Pred pár dňami ale záchranár Eduard nakrútil na Prístavnom moste v Bratislave video, ktoré prinúti každého vodiča zamyslieť sa. V sanitke práve prevážali 9-mesačné dievčatko s podozrením na intoxikáciu, no v kolóne na moste nebola vytvorená dostatočne široká záchranárska ulička, a tak im prejazd cez most trval vyše 10 minút.

Aj keď záchranárska ulička bude v účinnosti až od 1. apríla, tak novela cestného zákona, ktorou je súčasťou, je účinná od 1. decembra 2019. Ako ale píše záchranár: "Vodiči na Slovensku nie sú ešte stotožnení so zákonom o záchranárskej uličke."

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac