spravy.sk spravy.sk

Za balíček čipsov vás čaká 20 minút behu. Táto informácia na etikete potraviny ľudí odrádza od ich konzumácie
zdroj: pixabay.com

Za balíček čipsov vás čaká 20 minút behu. Táto informácia na etikete potraviny ľudí odrádza od ich konzumácie

Jediný účinný recept, ako bojovať s prebytočnými kilogramami už určite všetci dobre poznáme. Bez úpravy stravovacích návykov a pohybu to skrátka nejde. Žiaľ, ľudia sa vo svojich naivných predstavách schudnúť bez námahy a rýchlo zásobujú tabletkami na potlačenie apetítu, preháňadlami, náplasťami či podobnými nezmyslami. Držia deštruktívne hladovky, pritom práve jedlo im môže pomôcť. Stačí, ak sa skutočne zamyslíme nad tým, čo jeme.

Taliansky denník La Repubblica priniesol myšlienku, že človek by mal vedieť, čo ho čaká, ak podľahne čipsom, či cukríkom. Etikety na potravinách tak obsahujú aj informácie o tom, koľko fyzickej aktivity budete musieť vynaložiť, ak napr. zjete balíček čipsov. Ak človek uvidí, že tento prehrešok by mal odčiniť najmenej 20 minútovým behom, rozmyslí si, či to vôbec urobí.

pixabay.com

Môže sa zdať, že takéto informácie môžu mať pre potraviny likvidačný charakter, no nie je to tak. Len to zákazníka prinúti viac si "zdravšie" vyberať. Dokazuje to aj štúdia uverejnená v časopise Journal of Epidemiology & Community Health, ktorá hodnotila účinnosť takzvaných štítkov "Pace" (ekvivalent kalórií fyzickej aktivity), ktoré naznačujú pohyb potrebný na spálenie danej potraviny. Tradičný systém označovania, ktorý udáva kalorický a výživový obsah potraviny, je pomerne zložitý. Vedci vysvetľujú príliš veľa informácií, aby skutočne ovplyvnili náš výber potravín, a následne majú vplyv na rastúcu epidémiu obezity, ktorá ovplyvňuje celú planétu. Preto sa zrodila metóda "Pace", ktorá je bezprostrednejším nástrojom navrhnutým tak, aby skutočne zmenila naše stravovacie návyky. S vedomím, že na spálenie 299 kalórií obsiahnutých v tyčinke z mliečnej čokolády by sme museli absolvovať asi 42 minút chôdze, je omnoho konkrétnejšia informácia, ktorá by nás mohla priviesť k premýšľaniu o tom, čo vložíme do nákupného košíka.

Tento systém označovania priniesol svoje výsledky. Ukázalo sa, že človek si začal vyberať také jedlá, ktoré majú v priemere o 65 kalórií menej. Za celý deň dokáže takto človek prijať až o 200 kalórií menej. Ušetríte tak 20 minút fyzickej aktivity.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia