spravy.sk spravy.sk

V piatok si nenechajte ujsť krásne divadlo na oblohe. Budeme svedkami tzv. polotieňového zatmenia Mesiaca
zdroj:

V piatok si nenechajte ujsť krásne divadlo na oblohe. Budeme svedkami tzv. polotieňového zatmenia Mesiaca

Keďže ide o polotieňové zatmenie, Mesiac bude stále viditeľný, len jeho spodná časť bude tmavšia ako horný okraj, ktorý do polotieňa nevstúpi.

Už v piatok budú môcť milovníci astronómie na oblohe pozorovať polotieňové zatmenie Mesiaca, ktoré bude viditeľné na väčšine územia Európy. Ján Svoreň z Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied v Tatranskej Lomnici uviedol, že v piatok 10. januára bude možné tento astronomický úkaz pozorovať aj v ďalších častiach sveta, najmä na východnej pologuli.

Zo Slovenska bude vidieť celý proces zatmenia. „Večerný čas pozorovania bude veľmi vhodný, pretože zatmenie sa začne o 18.08 h a trvať bude do 22.12 h. V maximálnej fáze zatmenia o 20.10 h bude v polotieni ponorená väčšina mesačného disku, až 90 percent,“ upozornil na to Svoreň.

„Pokles jasnosti Mesiaca pri polotieňovom zatmení nie je veľký. Výhodou je, že toto zatmenie nastane v zime, keď je obloha spravidla priezračnejšia,“ dodal astronóm.

“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Zaujímavosti

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia