spravy.sk spravy.sk

Nemecké inovácie v skladovej logistike
zdroj: pixabay.com

Nemecké inovácie v skladovej logistike

Progresívny vývoj a výskum smeruje predovšetkým do zvyšovania efektívnosti, bezpečnosti a produktívnosti. Inovácie z nemeckého výskumného centra Jungheinrich udávajú trendy v skladovom hospodárstve.

Cieľom inovácií je zjednodušiť prácu a zvýšiť produktivitu aj efektívnosť

Prvý vysokozdvižný vozík Jungheinrich, vyrobený v polovici 20. storočia, bol určený – pre nemeckú firmu symbolicky – do skladov piva. Súčasná ponuka koncernu sa od svojho predka líši technologickými vlastnosťami i šírkou sortimentu, jedno však majú spoločné. Cieľom je klientom zjednodušiť prácu a ušetriť peniaze. Vývojové a výskumné centrum spoločnosti so sídlom v nemeckom Hamburgu, rovnako ako hlavný výrobný závod, prináša najnovšie trendy v oblasti internej logistiky a manipulačnej techniky. Inovácie, s ktorými prichádza, udávajú tempo vývoja v celom odvetví.

Elektronické systémy chránia zdravie pracovníkov aj bezpečnosť tovaru

Schopnosť invencie je v detailoch. Najmodernejšie vozíky s hydrostatickým pohonom využívajú brzdové systémy, ktoré sa na rozdiel od áut neopotrebovávajú. To znižuje počet potrebných servisných zásahov a opäť znamená úsporu času i nákladov. Elektronické stabilizačné systémy redukujú vplyv odstredivých síl v zákrutách, takže sa znižuje riziko prevrátenia vozíka s nákladom. Hoci vozík by stratu stability v malej rýchlosti mohol zvládnuť, tovar už taký odolný byť nemusí. Automatická parkovacia brzda zabezpečí, aby vozík po odstavení na nakladacej rampe neočakávane necúvol – mohlo by to znamenať haváriu a poškodenie zdravia personálu či obsluhy skladovaného tovaru.

Trendom je automatizácia, jednoduchá obslužnosť a elektrifikácia techniky

Modernizácia je neustála. Trendom je automatizácia. Manipulačná technika využíva navádzacie systémy a polovičnú či plnú automatizáciu. Automatizované regálové zakladače umožňujú skladovať tovar vo väčších výškach, čím sa šetrí skladová plocha, zvyšuje produktivita práce a znižuje chybovosť. Zmeny sú aj v type pohonu zariadení. Kým na cestách sú elektromobily pomerne vzácne, v skladoch si technika poháňaná na elektrinu už našla svoju cestu. Jedným z kritérií pri výbere je spotreba, ktorá ovplyvňuje prevádzkové náklady. Jungheinrich sa aj pri vývoji elektrických vozíkov, rovnako ako tých so spaľovacími motormi, úspešne zameral na zníženie spotreby. Pre klienta ide o veľkú výhodu, keďže na jedno nabitie vydrží vozík fungovať dlhšie.

Ľahko ovládateľné a ergonomické zariadenia

Tlak na efektivitu, znižovanie nákladov a komfort je v dynamickom odvetví ako logistika enormný. Výhodou pre zákazníka sú ušetrené peniaze a spokojnejší zamestnanci klientov. Aj na nich sa totiž myslí pri vývoji nových zariadení: technika je ľahko ovládateľná, ergonomická a s množstvom bezpečnostných prvkov, ako sú napríklad elektronické stabilizačné systémy. Zamestnávateľ má istotu, že vozíky používajú oprávnení ľudia, lebo na ovládanie zariadení je potrebný prístupový kód. 

Pre zákazníka najvýhodnejší Total Cost of Ownership (TCO)

Schopnosť identifikovať potreby zákazníka a flexibilne na ne reagovať je dôvod, prečo Jungheinrich dominuje na trhu aj s vyššou vstupnou cenou. Po zarátaní celkových nákladov na používanie manipulačnej a skladovej techniky (Total Cost of Ownership), kedy do hry vstupujú aj servisné a prevádzkové náklady, totiž zariadenia nemeckej značky dokážu konkurenciu predstihnúť. K vynaliezavosti vedú samotní zákazníci, ktorí od firmy žiadajú riešenia nových a netradičných situácií.

Ekologické technológie šetria energiu, peniaze a čas

V posledných rokoch sa čoraz viac kladie dôraz na ochranu životného prostredia. Za desať rokov skresala firma emisie CO2, o štvrtinu, čo potvrdzuje aj certifikát TŰV Nord. Okrem čistejšieho vzduchu v hale či menšej potrebe priemyselného odvetrávania je tak obsluha skladu plynulejšia. Pre veľké logistické komplexy môže väčšia výdrž batérií znamenať aj menšie nároky na počet zariadení v skladovej flotile. Elektrické vysokozdvižné vozíky si pri výmene trakčných batérií nevyžadujú asistenciu špecializovaného technika – stačí len vybrať a vymeniť. Ide o dobrú ilustráciu toho, o čo sa Jungheinrich snaží už od svojich začiatkov: vyvíjať technológie, ktoré šetria energiu, priestor a čas.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Tlačové správy

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia