spravy.sk spravy.sk

Počas protestov zahynulo v Iráne najmenej 208 ľudí
zdroj: TASR

Počas protestov zahynulo v Iráne najmenej 208 ľudí

Najmenej 208 ľudí zahynulo pri zásahoch poriadkových síl počas protestov proti prudkému zvýšeniu cien pohonných hmôt, ku ktorým došlo v novembri v Iráne. Informovala o tom v pondelok agentúra AFP s odvolaním sa na správu ľudskoprávnej organizácie Amnesty International (AI).

"Na základe dôveryhodných správ, ktoré organizácia (AI) dostala, sa počet ľudí zabitých počas demonštrácií, ktoré vypukli 15. novembra, zvýšil na 208," uviedla Amnesty International. Oproti pôvodným odhadom sa počet obetí represálií počas demonštrácií v Iráne zvýšil o 50.

"K takmer všetkým úmrtiam došlo v dôsledku použitia strelných zbraní," skonštatovala AI s tým, že podľa zhromaždených informácií sa úrady príbuzným obetí vyhrážali, aby nekontaktovali médiá a varovali ich, aby pre svojich blízkych neorganizovali pohrebné obrady".

"Niektoré rodiny boli prinútené zaplatiť vydieračské poplatky, aby im vrátili telá ich blízkych," uvádza sa v správe AI.

Protesty v Iráne vypukli 15. novembra po oznámení o zvýšení cien benzínu o 50 percent a zavedení prídelového systému a rozšírili sa do najmenej 40 miest. Vláda vyhlásila, že pomocou týchto opatrení chce pomôcť občanom, ktorí sa ocitli vo finančných problémoch v čase ekonomickej krízy.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Svet

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia