spravy.sk spravy.sk

Austrália zažila v roku 2019 najsuchšiu jar za uplynulých 120 rokov
zdroj: TASR/AP

Austrália zažila v roku 2019 najsuchšiu jar za uplynulých 120 rokov

Austrália zaznamenala v tomto roku najsuchšiu jar v 120-ročnej histórii svojich meraní. Oznámil to v pondelok tamojší Meteorologický úrad (BOM), z vyhlásenia ktorého cituje tlačová agentúra Sinchua.

Zmienená inštitúcia tvrdí, že väčšinu územia Austrálie zasiahli v roku 2019 zrážky, ktoré boli hlboko pod priemerom, pričom veľké množstvo meracích staníc po celej krajine zaznamenalo najsuchšiu jar vôbec.

Rok 2019 bol na základe dostupných meraní zároveň piatym najhorúcejším v dejinách Austrálie. Najvyššiu teplotu, 47,1 stupňa Celzia, namerali v polovici novembra v štáte Západná Austrália.

"Dlhotrvajúce, abnormálne nízke množstvo zrážok vo východnej časti Austrálie má naďalej výrazný dosah na miestne komunity a prírodné prostredie," uvádza sa v správe BOM.
Rekordné horúčavy a suché podmienky mimoriadne tvrdo zasiahli najmä mnohé vidiecke farmárske komunity a ich zdroje vody, čo viedlo k prísnym opatreniam týkajúcim sa jej spotreby.

Situácia takisto prispela k tomu, že sezóna lesných požiarov je v roku 2019 mimoriadne nepriaznivá. Plamene spaľujú rozľahlé plochy buše omnoho prudšie než v uplynulých rokoch.

"Extrémne suché podmienky a teploty výrazne nad priemerom vedú počas jari k zvýšenému riziku požiarov v celom Novom Južnom Walese a Queenslande. Niekoľko veľkých a nebezpečných požiarov zúri v oboch štátoch už od začiatku septembra," píše sa ďalej v danej správe.

V Austrálii sú ročné obdobia v opačnom čase než na severnej pologuli - leto trvá od decembra do februára; od marca do mája je jeseň; od júna do augusta je zima a od septembra do novembra je jar.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Svet

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia