spravy.sk spravy.sk

Čaká nás mimoriadny astronomický úkaz. Padať budú stovky meteoritov!
zdroj: TASR/AP

Čaká nás mimoriadny astronomický úkaz. Padať budú stovky meteoritov!

V piatok 22. novembra 2019 si určite privstaňme, čaká nás obloha s množstvom meteorov.

Vysoká aktivita meteorov (padajúcich hviezd, lietavíc) patrí medzi najzaujímavejšie nočné astronomické úkazy. Tento svetelný jav vzniká vo výške 80 – 120 km zánikom malého vesmírneho telieska, ktoré je pozostatkom po rozpade kométy alebo asteroidu.

Meteorický roj alfa Monocerotidy je prúdom meteoroidov, s ktorým sa naša Zem stretáva od 15. do 25. novembra s maximom okolo 22. novembra. Typická každoročná frekvencia je však len niekoľko meteorov za hodinu. Roj však prekvapil vysokou aktivitou v rokoch 1925, 1935, 1985 a po spresnených výpočtoch bol očakávaný a aj pozorovaný naposledy v roku 1995. V priebehu niekoľkých minút zaznamenala na Kojšovskej holi skupina pozorovateľov z Rimavskej Soboty frekvenciu vyššiu ako 1000. Meteory tohto roja sú rýchle, dosahujú rýchlosť 64 km/s.

TASR

Radiant roja, miesto na oblohe, odkiaľ meteory zdanlivo vylietavajú sa nachádza v blízkosti najjasnejšej hviezdy súhvezdia Jednorožec (Monoceros) a tak aj názov roja je alfa Monocerotidy. Jednorožec je nevýrazné súhvezdie východne od súhvezdia Orión. Radiant u nás vychádza po 21. hodine a najvyššie nad obzorom je po 3. hodine ráno.

Peter Jenniskens a Esko Lyytinen predpovedajú vysokú aktivitu 22. novembra ráno o 5:50 stredoeurópskeho času. Podmienky sú podobné ako v roku 1995 a tak je očakávaná frekvencia 400 meteorov. Maximum však bude trvať len okolo 30 minút. Autori nepredpokladanú frekvenciu nižšiu ako 100, a tak nás pri dobrých pozorovacích podmienkach čaká skutočné hviezdne divadlo. Meteory tohto roja sú „v skupinkách“ a tak uvidíme aj niekoľko meteorov súčasne. Pozorovanie bude mierne rušiť Mesiac.

Pohľad na oblohu 22. 11. o 5. hodine ráno juhozápadným smerom (zdroj: P. Rapavý, Stellarium)

Materským telesom tohto roja je neznáma dlhoperiodická kométa s obežnou dobou asi 500 rokov.

Ak teda nechcete zmeškať túto mimoriadnu príležitosť, začnite s pozorovaním najneskôr po 5. hodine. 

V polovici decembra nás čaká ešte ďalší pravidelný meteorický roj Geminidy.

“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia