spravy.sk spravy.sk

Pokým nevidíme dôsledky, sme nevšímaví! Muž podáva vodu takmer uhorenej koale
zdroj: instagram.com/TASR

Pokým nevidíme dôsledky, sme nevšímaví! Muž podáva vodu takmer uhorenej koale

Ničivé lesné požiare vo východnej Austrálii zasiahli podľa odhadov hasičov už viac ako 1,1 milióna hektárov pôdy.

Iba v austrálskom štáte Nový Južný Wales evidujú približne 70 lesných požiarov, z ktorých je viac ako polovica pod kontrolou. Na východnom pobreží krajiny celkovo evidujú približne 150 lesných požiarov.

Mnohé požiare vypukli v oblasti už v októbri, čo je podľa miestneho experta Paula Reada oveľa skôr, než je obvyklé. Situácia sa podľa neho bude s blížiacim sa letom len zhoršovať. V Austrálii trvá leto od decembra do februára.

To, že ľudia pred požiarom opúšťajú domovy je zjavné, no čo zvieratá, ktoré sa pred požiarom nestihnú presunúť. Až stovky koál pravdepodobne uhoreli zaživa pri lesnom požiari, ktorý sa v oblasti východného pobrežia Austrálie vymkol spod kontroly.

Dobrovoľníci často nájdu takmer uhorené zvieratá, ktorým sa snažia podať prvú pomoc. Z posledného videa doslova trhá srdce. Záchranár ponúkol koale vodu. Tá ju pokorne prijíma. 

Riaditeľka nemocnice pre koaly v Port Macquarie Sue Ashtonová uviedla, že požiar v blízkosti jazera Innes južne od Port Macquarie zasiahol veľmi prosperujúcu oblasť hniezdiska koál so stovkami týchto zvierat.

"Koaly v tejto oblasti sú geneticky veľmi rozmanité a v dôsledku zmiešaného a krížového šľachtenia majú veľmi dobrú krvnú líniu. Vedia sa prispôsobiť mnohým zmenám, ako sú napríklad podmienky biotopu alebo zmeny klímy," povedala Ashtonová s tým, že tieto koaly sú mimoriadne významné a táto strata je tragédiou.

Ashtonová navyše dodala, že hasiči prístup do oblasti nedovolia, pokiaľ ju nebudú považovať za bezpečnú.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia