spravy.sk spravy.sk

Poľsko si pripomína Deň nezávislosti, do ulíc vyšli desaťtisíce ľudí
zdroj: TASR

Poľsko si pripomína Deň nezávislosti, do ulíc vyšli desaťtisíce ľudí

Desaťtisíce Poliakov vyšli v pondelok do ulíc Varšavy a pripojili sa k pochodu organizovanému poľskými nacionalistami pri príležitosti 101. výročia nezávislosti Poľska. Podľa radnice sa na pochode zúčastnilo zhruba 47.000 ľudí, kým organizátori tvrdia, že účastníkov bolo až 150.000.

Ako informovala agentúra AP, účastníci Pochodu nezávislosti zapaľovali svetlice a petardy. Iní podľa agentúry Reuters skandovali heslá ako "Boh, česť, vlasť" a "Nie Európskej únii", pričom mávali bielo-červenými poľskými vlajkami.

Paralelne vo Varšave pochodovala malá skupina protifašistických demonštrantov, ktorú polícia násilne rozohnala, keď sa na trase zvolaného pochodu zhromaždili s transparentom s nápisom "Ústava", vyjadrujúc podporu liberálnej demokracii.

Podobné podujatia sa v Deň nezávislosti Poľska konali aj v ďalších mestách a obciach krajiny. Poľsko získalo nezávislosť 11. novembra 1918 po 123 rokoch rozdelenia.

Na spomienkových podujatiach sa zúčastnili aj najvyšší ústavní činitelia vrátane prezidenta Andrzeja Dudu.

Agentúra AP zdôraznila, že kým vlani sa Duda a premiér Mateusz Morawiecki vo Varšave sa pridali k pochodu spoluorganizovanému poľskými nacionalistami, tento rok tak neurobili.

Podľa AP mala Dudova minuloročná účasť na pochode prekaziť plány krajnej pravice a nacionalistov na vytvorenie politickej strany. Vládna strana Právo a spravodlivosť (PiS) im týmto manévrom chcela aj odlákať časť voličov.

Spomínaná stratégia PiS však napokon nebola úspešná, uviedla AP, ktorá poukázala na to, že krajne pravicová strana Konfederácia získala v októbrových voľbách takmer sedem percent hlasov a prvýkrát sa dostala do parlamentu.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Svet

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia