spravy.sk spravy.sk

Čaká nás najvýznamnejší astronomický úkaz roku 2019
zdroj: pixabay.com

Čaká nás najvýznamnejší astronomický úkaz roku 2019

V pondelok 11. novembra 2019 v popoludňajších hodinách bude pozorovateľný najzaujímavejší astronomický úkaz roka – prechod Merkúra popred slnečný disk. Túto najmenšiu planétu slnečnej sústavy uvidíme ako malinký čierny kotúčik na jasnom pozadí Slnka, bude sa nám teda zdať akoby malo pehu.

Prechod planéty popred Slnko je úkaz, ktorý nastáva keď sa vnútorná planéta (Merkúr alebo Venuša) premieta na slnečný disk a je viditeľná ako malý čierny kotúčik. Prechod Merkúra nastáva 13 – 14-krát za storočie. Ostatný prechod bol pozorovateľný 9. mája 2016 a ten nasledujúci uvidíme až 13. novembra 2032.

Prechody Merkúra nastávajú v máji (okolo 8. 5.) a novembri (okolo 10. 11.), pričom novembrové sú asi dvakrát častejšie. Interval medzi novembrovými je 7, 13 alebo 33 rokov, medzi májovými 13 alebo 33 rokov. Májové sú menej časté, pretože nastávajú vtedy, keď je Merkúr v aféliu, pri zostupnom uzle a jeho priemer je 12ʺ. Novembrové prechody nastávajú pri vzostupnom uhle a zdanlivý priemer Merkúra je 10ʺ.

szaa.org

Začiatok prechodu nastane 11. novembra o 13 h 35 min. Vstup Merkúra na disk bude trvať 41 sekúnd, krátko po druhom kontakte možno bude viditeľný aj úkaz čiernej kvapky. Keďže uhlový priemer Merkúra bude veľmi malý (10″), bez ďalekohľadu ho neuvidíme. Odporúčané minimálne zväčšenie ďalekohľadu je 10-násobné, no ak máme možnosť, použime zväčšenie aspoň 50-násobné. 

Pri pozorovaní však musíme dbať na bezpečnosť, podobne ako pri pozorovaní Slnka, a pred objektív ďalekohľadu umiestniť kvalitný filter. 

V celom priebehu bude prechod viditeľný z Antarktídy, južnej Ameriky, východnej časti severnej Ameriky a západnej Afriky. Z nášho územia bude viditeľná len prvá polovica úkazu až do západu Slnka (pre stred Slovenska 16:09), mierne budú teda zvýhodnení pozorovatelia na západe Slovenska. 

zdroj: szaa.org

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia