spravy.sk spravy.sk

Microsoft testoval 4- dňový pracovný týždeň. Výsledky experimentu hovoria za všetko!
zdroj: pixabay.com

Microsoft testoval 4- dňový pracovný týždeň. Výsledky experimentu hovoria za všetko!

Veľmi dobre to poznáte. Je len štvrtok, no vy máte pocit, že sa už nedožijete večera a odpadnete od vyčerpania. Trpíte nedostatkom spánku, počas predošlých dní, ste sa vynervovali už dosť, no ešte stále vás čaká jeden- dva pracovné dni. Celé zle.

Čo tak teda mať len 4- dňový pracovný týždeň? Spoločnosť Microsoft ho otestovala a priniesla svojou štúdiou šokujúce, no zrejme očakávané výsledky. 

Technologický gigant prišiel v Japonsku s experimentom, ktorého hlavnou myšlienkou bolo skrátiť pracovný týždeň na 4 dni a predĺžiť tak zamestnancom víkend. Samozrejme sa zamestnanci, ktorých skrátený pracovný týždeň zasiahol, nemuseli obávať o svoju výplatu. 

Firma prijala počas mesiaca august tzv. „Work Life Choice Challenge“. 2 300 zamestnancov malo možnosť čerpať špeciálne platenú dovolenku. Skúšobné obdobie ukázalo, že spoločnosť v porovnaní s augustom v minulom roku zaznamenala nárast produktivity až o takmer 40%.

pixabay.com

Toto však nie je ani zďaleka všetko, čo sa obyčajným mesačným testom zistilo. Počas tohto obdobia spoločnosť v porovnaní s minuloročným augustom ušetrila napr. 58% kancelárskeho papiera, či 23% elektrickej energie. To sú naozaj veľké plusy. 

A samozrejme v neposlednom rade, je to spokojnosť zamestnancov. Až 92% bolo nadmieru spokojných, preto sa spoločnosť rozhodla, že podobný experiment uskutoční aj počas zimného obdobia. 

Vízia v Rusku

O 4- dňovom pracovnom týždni už uvažujú aj v Rusku. Medvedev to považuje za veľmi reálne riešenie. „Musíme premýšľať o budúcich zmenách v pracovnom práve. Mám na zreteli rozličné formy regulovania práce, pružný pracovný čas a perspektívne aj prechod na štvordňový pracovný týždeň. Toto však teraz netreba chápať celkom doslova. V tejto oblasti bude treba myslieť na všetky nuansy, ktoré sú spojené tak s požiadavkami pracovníkov, ako aj zamestnávateľov,“ uviedol premiér.

zdroj: cnbc.com

“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia