spravy.sk spravy.sk

Čínski vedci testujú detské autosedačky so živými prasatami, či psami. Tie po pár hodinách zomrú
zdroj: International Journal of Crashworthiness

Čínski vedci testujú detské autosedačky so živými prasatami, či psami. Tie po pár hodinách zomrú

Hrozivé zábery!

General Motors prestali využívať zvieratá na svoje testy pred viac ako 25 rokmi. Vzali do úvahy rešpektovanie práv zvieraťa, s ktorým sa nemá nakladať ako s vecou. Nezisková organizácia za práva zvierat PETA prezdieľala dokument, ktorý ukazuje, ako neľudsky sa k zvieratám správajú v Číne. 

Pri nárazových testoch detských sedačiek tam používajú živé ošípané a psy. Zvieratá uhynú pri náraze alebo o niekoľko hodín neskôr v dôsledku vážneho zranenia. „Do sedačky posadia psa na sedadlo v tvare L, ako keby to bol človek, pričom ho pripevnia pásmi,“ píše PETA.

International Journal of Crashworthiness

Zvieratám bola odopretá potrava a voda niekoľko hodín pred testami. Na test detských sedačiek bolo použitých 15 mladých prasiatok, pričom 7 z nich zahynulo ihneď po teste. Iné utrpeli rôzne zranenia, vrátane krvácania, tržných rán a vnútorných podliatin. Boli priviazané mnohými druhmi bezpečnostných pásov, pričom rýchlosť nárazu bolo okolo 50 km/h.

Vedci sa obraňujú tým, že takéto prasiatka majú veľmi podobnú anatómiu ako deti do 6 rokov. Vedci tvrdia, že sa riadili pokynmi USA týkajúcimi sa používania laboratórnych zvierat, a uviedli, že ich štúdia bola schválená etickou komisiou.

Aktivisti za práva zvierat sú zdesení. PETA zdôrazňuje, že už existujú na testovanie aj iné metódy, ktoré sú rovnako efektívne a netrpí pri nich živý tvor.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia