spravy.sk spravy.sk

Pochod iniciatívy Za slušné Slovensko podporili v Bratislave tisíce ľudí
zdroj: TASR

Pochod iniciatívy Za slušné Slovensko podporili v Bratislave tisíce ľudí

Pochod iniciatívy Za slušné Slovensko podporili v piatok v Bratislave tisícky ľudí. Iniciatíva naďalej volá po vyšetrení vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej, dôslednom vyšetrení káuz a novej dôveryhodnej vláde. Aktuálny pochod je podľa organizátorky Karolíny Farskej reakciou na terajšie kauzy.

Konkrétne na zverejnenie informácií z aplikácie Threema Mariana K., ktorý je obvinený z objednávky Kuciakovej vraždy, ako aj jeho údajnej nahrávky s prokurátorom Dobroslavom Trnkom a nahrávky Gorily.

"Vidíme, že ten verejný tlak má zmysel, tí ľudia postupne odchádzajú," skonštatovala Farská. Slovensko podľa nej prechádza očistným procesom, hoci niektoré zmeny trvajú dlhšie, pretože "nie sú dielom jednej vlády".

Dav ľudí prešiel od Hodžovho námestia až k budove parlamentu. Zhromaždenie svojou účasťou podporila česká investigatívna novinárka Pavla Holcová, duchovný Daniel Pastirčák a sociológ Martin Bútora.

Pred budovou Národnej rady SR organizátori vyzvali k odstúpeniu sudkyňu Moniku Jankovskú, prokurátora Dobroslava Trnku, špeciálneho prokurátora Dušana Kováčika a na odchod Roberta Fica z politiky. Generálneho prokurátora Jaromíra Čižnára vyzvali k činom.

Ďalšie zhromaždenia iniciatívy Za slušné Slovensko sú podľa organizátorov podmienené aktuálnym dianím. Plánované sú len dve - na výročie Nežnej revolúcie a vraždy Kuciaka a Kušnírovej.

Protestné podujatie zorganizovala v piatok aj mimoparlamentná strana Za ľudí. Pred úradom vlády v Bratislave verejne púšťali údajnú nahrávku Gorily a komunikácie Mariana K. a bývalého generálneho prokurátora Dobroslava Trnku. Akciu podporili opoziční zástupcovia Richard Sulík a Ondrej Dostál (obaja SaS) a mimoparlamentných strán a hnutí Michal Truban z Progresívneho Slovenska, Miroslav Beblavý zo Spolu-OD a Alojz Hlina z KDH.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Slovensko

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia