spravy.sk spravy.sk

Čína vyzvala Turecko na zastavenie vojenskej operácie v Sýrii
zdroj: TASR/AP

Čína vyzvala Turecko na zastavenie vojenskej operácie v Sýrii

Čína vyzvala v utorok Turecko, aby zastavilo svoju vojenskú operáciu v severnej Sýrii a "vrátilo sa ku korektnému spôsobu politického riešenia". Informovala o tom agentúra AFP.

"Suverenita, nezávislosť, zjednotenie a územná integrita Sýrie by mali byť rešpektované a dodržiavané," uviedol hovorca čínskeho ministerstva zahraničných vecí Keng Šuang.

Varoval, že turecká operácia môže viesť k tomu, že uniknú teroristi a skupina Islamský štát (IS) môže využiť túto príležitosť na comeback. "Naliehame na tureckú stranu, aby prevzala zodpovednosť a bojovala spoločne s medzinárodným spoločenstvom proti terorizmu," dodal Keng Šuang.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v utorok vyhlásil, že vojenská operácia proti kurdským milíciám v severnej Sýrii bude trvať dovtedy, kým budú "dosiahnuté ciele Turecka".

Turecko už siedmy deň podniká v Sýrii ofenzívu proti sýrskym kurdským Oddielom ľudovej obrany (YPG), ktoré vníma ako "teroristov". YPG však boli rozhodujúcim spojencom USA a západných veľmocí v boji proti IS, keď v časti Sýrie i susedného Iraku vyhlásila táto organizácia samozvaný kalifát.

Spojené štáty a ich partneri tureckú inváziu odsúdili, ale ich vyhrážky sankciami Ankaru v Sýrii nezastavili.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Svet

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia