Spravy.sk Spravy.sk

Ak odmietne rodič povinné očkovanie svojho dieťaťa, môže ísť o trestný čin
zdroj: TASR

Ak odmietne rodič povinné očkovanie svojho dieťaťa, môže ísť o trestný čin

Nedávno internetom prebehla správa, ktorá odštartovala veľkú polemiku. Malý chlapček z Českej republiky bojoval o život len preto, že ho jeho matka odmietla dať zaočkovať.

Chlapčeka ošetrili v ambulancii Kliniky detskej ORL Fakultnej nemocnice Brno, kde mu lekári z nosa vytiahli hrdzavú gombíkovú batériu. Nedali mu však lieky proti tetanu, pretože im nenapadlo, že nie je očkovaný. V Českej republike je totiž očkovanie proti tetanu povinné. Lekári chlapcovi predpísali antibiotiká, ktoré mu však matka vraj nedávala. Chlapec prekonal krušné dni plné bolesti a kŕčov. 

Matka chlapca podľa správy nedala zaočkovať proti tetanu preto, lebo bola presvedčená, že u nej bolo očkovanie spúšťačom sklerózy multiplex.

Očkovanie
Očkovanie (TASR)

Polícia Slovenskej republiky reaguje: 

"Trestný zákon pozná trestný čin šírenia nákazlivej ľudskej choroby. Dopustí sa ho ten, kto úmyselne alebo z nedbanlivosti spôsobí alebo zvýši nebezpečenstvo zavlečenia, alebo rozšírenia nebezpečnej nákazlivej ľudskej choroby. Môže sa ho dopustiť dokonca aj rodič, ak by naplnil túto skutkovú podstatu trestného činu v súvislosti s nezaočkovaním dieťaťa. V takom prípade môže a dokonca je povinnosťou orgánov činných v trestnom konaní rodiča stíhať."

“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac