spravy.sk spravy.sk

Malá zebrička sa narodila namiesto pruhov s bodkami
zdroj: facebook.com

Malá zebrička sa narodila namiesto pruhov s bodkami

Príroda je skutočne mocná pani. Dokazuje to každým jedným dňom. Dôkazom toho, sú aj tieto zábery z Kene. Ak ste si doteraz kládli otázku, či je zebra čierna s bielymi pruhmi, alebo biela s čiernymi pruhmi, tak to zmente a opýtajte sa, či sa zebra narodí s pruhmi, alebo bodkami.

Fotograf Rahul Sachdev totiž odfotil niečo, čo mnohým nejde do hlavy. Narodila sa malá zebra, ktorá by mala mať pruhy, no ona má bodky. 

Zebria rodinka bola odfotená v národnej rezervácii Maasai Mara. Mnohí sa pýtajú, ako je možné, že zebra nemá pruhy, ale bodky. Parmale Lemein, špecialista na voľne žijúce zvieratá z tábora Matira Bush hovorí, že zebra trpí opakom albinizmu. Pri tomto ochorení pigment stráca, no pri melanizme ho má nadbytok. Melanín je tmavé farbivo, ktoré prispieva k tmavému zafarbeniu kože, srsti alebo očí. Za melanizmus vraj nemôže len genetika, ale ja príroda.

Zvieratká, ktoré majú tmavý pigment, teda čiernu a zvyčajnejšie aj hustejšiu srsť, sú odolnejšie voči zmenám vonkajšej teploty.

O zebričku sa však v národnom parku boja, nakoľko takéto zviera je síce odolnejšie, no nie nesmrteľné a ostatné zvieratá budú na ňu útočiť. 

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia