spravy.sk spravy.sk

Erdogan: Do bezpečnej zóny v Sýrii by sa mohli vrátiť až tri milióny utečencov
zdroj: TASR/AP

Erdogan: Do bezpečnej zóny v Sýrii by sa mohli vrátiť až tri milióny utečencov

Až tri milióny sýrskych utečencov, ktorí sa v súčasnosti nachádzajú na tureckom území a Európe, by sa mohli vrátiť do "bezpečnej zóny", ktorá má vzniknúť na severe Sýrie. Vyhlásil to v stredu turecký prezident Recep Tayyip Erdogan.

Turecko hostí vyše 3,6 milióna utečencov zo susednej Sýrie, vôbec najvyšší počet zo všetkých krajín. V tureckej verejnosti sa pritom objavujú náznaky odporu voči ich prítomnosti. 

V spolupráci so Spojenými štátmi sa turecké sily snažia "vyčistiť" pás územia na severe Sýrie, čiastočne s cieľom vytlačiť kurdských povstalcov z oblastí popri tureckej hranici, ale tiež napomôcť návratu utečencov.

Ak budú v tejto snahe úspešní, tak podľa Erdogana budú "môcť v závislosti od veľkosti bezpečnej zóny premiestniť dva až tri milióny sýrskych utečencov, ktorí sú v súčasnosti v Turecku a Európe". 

Erdogan už začiatkom tohto týždňa uviedol, že bezpečná zóna "sa stane mierovým koridorom", ktorý sa bude rozprestierať naprieč severnou Sýriou až do provincie Dajr az-Zaur a mesta Rakka - čo podľa jeho slov umožní umiestniť tam viac než tri milióny utečencov.

Erdogan v stredajšom televíznom prejave zároveň zopakoval svoju hrozbu, že začne s vojenskými útokmi proti Kurdom, ak sa nestiahnu z tureckej hranice do konca tohto mesiaca.

Turecko sa snaží o vytlačenie kurdských Ľudových obranných jednotiek (YPG) zo severu Sýrie. Spojené štáty podporujú YPG, ktoré boli a sú hlavnou silou v bojoch proti extrémistickej organizácii Islamský štát v Sýrii.

Ankara však YPG považuje za teroristov a za odnož Strany kurdských pracujúcich (PKK), ktorá je v Turecku zakázaná a od roku 1984 vedie povstanie na tureckom území.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Svet

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia