spravy.sk spravy.sk

Záverečnú správu o vyšetrovaní havárie boeingu Lion Air, pri ktorej zahynulo 189 ľudí, zverejnia v novembri
zdroj: TASR

Záverečnú správu o vyšetrovaní havárie boeingu Lion Air, pri ktorej zahynulo 189 ľudí, zverejnia v novembri

Záverečná správa o výsledkoch vyšetrovania havárie lietadla Boeing 737 MAX spoločnosti Lion Air, pri ktorej vlani zahynulo 189 ľudí, bude zverejnená v prvej polovici novembra. Informoval o tom v stredu indonézsky úrad pre civilné letectvo (KNKT).

Agentúra Reuters citovala vyjadrenie hovorcu KNKT, ktorý spresnil, že návrh konečnej verzie správy bol odoslaný "relevantným stranám" 24. augusta. Príjemcovia správy majú teraz 60 dní, aby sa k jej obsahu vyjadrili.

Nemenované oficiálne zdroje pre Reuters uviedli, že predbežná verzia záverečnej správy bola zaslaná všetkým zainteresovaným stranám vrátane spoločností Boeing a Lion Air a americkej Federálnej leteckej správe (FAA).

Najpredávanejšie lietadlo spoločnosti Boeingu - Boeing 737 MAX - je od marca tohto roku celosvetovo stiahnuté z prevádzky po tom, ako pri dvoch haváriách lietadiel tohto typu v priebehu piatich mesiacov zahynulo 346 ľudí. Medzi obeťami havárie takéhoto boeingu v Etiópii boli aj štyria občania Slovenska. Príčinou oboch havárií boli zrejme problémy so systémom riadenia MCAS.

Americký výrobca lietadiel Boeing v júli oznámil, že poskytne 100 miliónov dolárov (88,55 milióna eur) na pomoc rodinám obetí po haváriách jeho dvoch strojov 737 MAX lietadiel v Indonézii a Etiópii, a tiež na podporu miestnych samospráv a neziskových organizácií.

Vyplatenie tejto sumy bude rozložené na niekoľko rokov a bude nezávislé od výsledku súdnych sporov v súvislosti s uvedenými haváriami, pri ktorých zahynulo dovedna 346 ľudí, uviedol hovorca Boeingu.

Boeing teraz čelí vyšetrovaniu ministerstva spravodlivosti USA v súvislosti s vývojom modelu 737 MAX, vyšetrovaniam regulačných úradov a viac ako stovke súdnych sporov s rodinami obetí.

Boeing rokuje o urovnaní sporu s Lion Airom. Ponúkol separátne rokovania rodinám obetí Ethiopian Airlines, ale niektoré z nich už povedali, že nie sú pripravené dohodnúť sa na vyrovnaní. Boeingu tak hrozia dlhé súdne spory.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Svet

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia