spravy.sk spravy.sk

Zoo Košice otvorila vonkajšiu expozíciu pôvodných druhov plazov a obojživelníkov
zdroj: TASR

Zoo Košice otvorila vonkajšiu expozíciu pôvodných druhov plazov a obojživelníkov

Vonkajšiu expozíciu pre pôvodné druhy plazov a obojživelníkov v sobotu slávnostne otvorila Zoologická záhrada (zoo) Košice. Náklady na jej vytvorenie si vyžiadali sumu približne 100.000 eur. Ako za košickú zoo TASR informovala Eva Malešová, ide o tretiu väčšiu investíciu v rámci projektu prihraničnej slovensko-maďarskej spolupráce ZOO4NAT, ktorý je financovaný z prostriedkov Európskej únie (EÚ).

Expozícia je rozdelená do troch častí a každá z nich má tri kóje. Tie sa stali novým domovom pre ropuchu bradavičnatú, skokana zeleného, korytnačku močiarnu, vretenicu severnú, užovku obojkovú, jaštericu zelenú, jaštericu murovú a rosničku zelenú. „Snažili sme sa upozorniť na tieto druhy aj preto, že v prírode ich počet ubúda. Pritom sú nezastupiteľnou súčasťou potravinového reťazca. Ide o nenápadné, ale veľmi dôležité živočíchy. Aj keď na mnohých ľudí pôsobia odpudivo, sú užitočné napríklad aj pri znižovaní škodlivého hmyzu či počtov hlodavcov,“ vysvetlil riaditeľ zoo Erich Kočner.

Súčasťou komplexu sú aj nadrozmerné 3D modely jašterice zelenej a vretenice severnej. Návštevníci sa o živote uvedených zvierat dozvedia viac aj prostredníctvom interaktívnej tabule. Vonkajšiu expozíciu pre pôvodné druhy plazov a obojživelníkov nájdu návštevníci v tesnej blízkosti surikát.

Celkový rozpočet projektu pod názvom Slovenské a maďarské zoologické záhrady pre zachovanie pôvodnej fauny v prihraničných regiónoch - ZOO4NAT, v rámci programu Interreg V-A Slovenská republika – Maďarsko, predstavuje 1,215 milióna eur. Zoo Košice sa na čerpaní rozpočtu podieľa čiastkou 541.000 eur s päťpercentnou spoluúčasťou a zoo Budapešť ako hlavný partner preinvestuje približne 675.000 eur.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Slovensko

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia