spravy.sk spravy.sk

Laureáti na tzv. antinobelovky stoja za prečítanie! Naozaj niekoho trápi teplotná asymetria semenníkov?
zdroj: TASR

Laureáti na tzv. antinobelovky stoja za prečítanie! Naozaj niekoho trápi teplotná asymetria semenníkov?

Na americkej Harvardovej univerzite v noci na piatok opäť oznámili mená laureátov Ig Nobelových cien za kuriózne vedecké objavy. Išlo o 29. ročník udeľovania týchto kurióznych cien, informovala agentúra AP.

Nomináciu za biológiu získala medzinárodná skupina vedcov zo Singapuru, Číny, Austrálie, Poľska, USA a Bulharska, ktorí zistili, že zmagnetizované mŕtve šváby si zachovávajú magnetické vlastnosti dlhšie ako živé.

Dvaja vedci z Taiwanu dostali cenu v kategórii fyzika za zistenie, prečo má trus austrálskych vačkovcov vombatov tvar kocky. Rovnaká dvojica vedcov získala Ig Nobelovu cenu aj v roku 2015 za výskum, pri ktorom merali, ako dlho trvá cicavcom močenie.

Cena v kategórii medicína bola udelená talianskemu vedcovi za štúdiu, ktorá preukázala, že pizza vyrobená v Taliansku znižuje riziko úmrtia na rakovinu tráviaceho traktu a infarkt. Pizza totiž obsahuje mnoho ingrediencií typických pre stredomorskú stravu, ktorá sa považuje za jednu z najzdravších na svete.

V nominácii lekárske vzdelávanie porota ocenila prácu o tom, ako školiť študentov medicíny pomocou nástrojov a zvukov používaných doteraz pri výcviku psov či delfínov. Ide o tzv. operantné podmieňovanie - aktívne učenie, pri ktorom sa zviera učí chápať dôsledky svojho správania. Vďaka posilňovaniu nepodmienenej reakcie na podmienený podnet sa táto časom stáva podmienenou reakciou.

Štúdia publikovaná v roku 2015 v časopise Clinical Orthopaedics and Related Research uvádza, že chirurgovia vyškolení pomocou tejto metódy vykonávajú chirurgické zákroky s väčšou presnosťou.

TASR

V kategórii anatómia porotu zaujala skupina francúzskych vedcov, ktorí skúmali "teplotnú asymetriu semenníkov u nahých a oblečených mužov". Vedci zistili, že oblečení muži majú ľavý semenník teplejší než pravý. Výskum sa uskutočnil na vzorke zamestnancov francúzskej pošty.

Kategóriu chémia vyhral japonský vedec, ktorý dospel k záveru, že päťročné dieťa denne vyprodukuje asi pol litra slín. Štúdia sa uskutočnila na vlastných deťoch vedca.
Iránsky vedec, ktorý si dal patentoval zariadenie na výmenu plienok, sa stal laureátom ceny v kategórii inžinierstvo.

Ocenenie v kategórii ekonómia bolo udelené holandským vedcom, ktorí skúmali bankovky z rôznych krajín a zisťovali, aká z nich najlepšie odoláva patogénnym baktériám. Zistili pritom, že najodolnejšie sú bankovky z Rumunska. Na základe svojich zistení teraz vedci odporúčajú, aby ľudia pri platení čo najviac využívali bankové karty alebo elektronické bankovníctvo.

Laureátmi ceny sa stali aj vedci z Británie a Singapuru, ktorí sa pokúsili zmerať rozkoš vznikajúcu zo škrabkania svrbiaceho miesta. Zistili, že najväčší pôžitok vyvoláva škrabkanie na členkoch, chrbte a predlaktiach. Vedci veria, že vďaka svojim poznatkom by mohli nájsť spôsob, ako predísť chronickému svrbeniu.

V kategórii psychológia vyhral nemecký vedec, ktorý skúmal koreláciu medzi perom vloženým do úst a mierou šťastia.

Ig Nobelove ceny sú paródiou na Nobelove ceny. Často sa nazývajú aj antinobelovky. Ocenenie sa odovzdáva každú jeseň za absurdné či triviálne výskumy, ktoré najskôr ľudí rozosmejú, ale neskôr ich prinútia zamyslieť sa. Ceny udeľuje časopis Annals of Improbable Research.

Ig Nobelove ceny sú tento rok dotované sumou desať miliárd zimbabwianskych dolárov (40 amerických centov) a laureáti tradične dostávajú aj diplomy. Odovzdávajú im ich nositelia skutočných Nobelových cien.

Cestu na udeľovanie cien do Harvardu si laureáti Ig Nobelových cien platia z vlastných zdrojov.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia