Spravy.sk Spravy.sk

Mladý Čech premenil bez akýchkoľvek dotácií vyschnutú a nehostinnú oblasť na hotovú oázu pokoja!
zdroj: facebook.com

Mladý Čech premenil bez akýchkoľvek dotácií vyschnutú a nehostinnú oblasť na hotovú oázu pokoja!

Veľa sa hovorí o tom, že našu planétu si postupne ničíme. Je to tak a zmeniť sa to môže len našim uvedomelým správaním. Netreba čakať na veľké organizácie, treba začať od seba.

Lubor Křížek je mladý Čech, z ktorého si treba vziať príklad. Mal nápad, nemal veľa peňazí, no mal chuť spraviť niečo dobré. V českej obci Kosova Hora v stredočeskom kraji vybudoval systém lúk, lesov a tôní. Išlo pritom o veľmi nehostinné územie bez vody a zelene. Nečakal na žiadnu dotáciu od vlády, či dary od bežných ľudí. Potreboval len bager.

Začiatok bol len o pozorovaní prírody. Snažil sa pochopiť, ako príroda v danom mieste funguje v období dažďa, či sucha. Potom už len vzal do ruky nástroje a začal pracovať. 

Všetko začalo založením malého rybníka, nakoľko jednou z najviac diskutovaných ekologických tém v Česku, je práve nedostatok vody. "Pevnina vysychá. Len v Česku sa za posledných 70 rokov odvodnilo okolo milióna hektárov mokradí," píše sa pod videom, v ktorom je zachytená celá premena krajiny. 

Lubor Křížek za použitia bežného náradia, s pomocou bagristu a s vynaložením pár tisíc korún na svojom pozemku vybudoval 11 tôní, vďaka ktorým sa do okolia nasťahovali mloky, hmyz a cez 50 druhov vtákov a nové druhy rastlín, aj živočíchov stále pribúdajú. Miesta, ktorá bola ešte nedávno suchá, sú teraz zarastené bujnou zeleňou a prekypujú životom. To, čo Lubor Krížik vytvoril, má význam nielen pre jeho rodinu, ale pre celú okolitú prírodu.

Ak sa pýtate, koľko tohto mladého Čecha tento projekt stál, tak vedzte, že to to bolo cca 30-tisíc korún českých, čo je v prepočte necelých 1200 eur. 

zdroj: idnes.cz

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac