spravy.sk spravy.sk

Od 1. septembra v cirkusoch nesmú vystupovať skoro žiadne zvieratá. Niekde sa ale stala chyba!
zdroj: TASR/AP

Od 1. septembra v cirkusoch nesmú vystupovať skoro žiadne zvieratá. Niekde sa ale stala chyba!

Na Slovensku je od 1. septembra zakázané využívať na verejné vystúpenia mačkovité šelmy, slony, delfíny, žirafy, primáty, medvede aj ďalšie zvieratá. Rovnako je zakázané ich s týmto cieľom cvičiť. Vyplýva to z vyhlášky Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR.

Vyhláška určuje...

Vyhláška tiež určuje podmienky na verejné vystupovanie a výcvik zvierat, ktorých sa zákaz netýka. Zakazuje napríklad pri drezúre používať oheň alebo iný podnet, ktorý môže zvieraťu spôsobiť bolesť, ako aj používať látky, ktoré ovplyvňujú vnímanie zvieraťa. Drezúra tiež musí byť podľa vyhlášky prerušená, ak je zviera unavené alebo sa na ňom prejaví príznak stresu.

Vyhláška súvisí s novelou zákona o veterinárnej starostlivosti, ktorá definuje zviera ako živého tvora a cítiacu bytosť. Tá účinnosť nadobudla 1. januára 2019.

Zákaz sa netýka...

Zákaz sa netýka psa domáceho, mačky domácej ani fretky domácej. Ministerstvo tiež zdôrazňuje, že za verejné vystúpenie sa nepovažujú komentované kŕmenie a náučné prednášky v zoologickej záhrade ani použitie sokoliarskeho dravca na sokoliarskom vystúpení. Aj naďalej je tiež povolené cvičiť zvieratá na bežnú manipuláciu s nimi počas kŕmenia, prepravovania a ošetrovania.

Zákon síce platí, no vyhláška stále nebola zverejnená

Vyhláška mala začať platiť 1. septembra. Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka ju však dosiaľ nezverejnilo, čo potvrdila aj Sloboda zvierat.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia