spravy.sk spravy.sk

NASA zverejnila na svojej stránke fotografiu zo Slovenska. Prečo?
zdroj: TASR/AP

NASA zverejnila na svojej stránke fotografiu zo Slovenska. Prečo?

Fotografia zachytávajúca nočnú oblohu počas vlaňajšieho padania Perzeidov na Astronomickom observatóriu na Kolonickom sedle (okres Snina) bola na portáli patriacom americkému Národnému úradu pre letectvo a kozmonautiku (NASA) "astronomickou snímkou dňa". Autorom snímky je Petr Horálek.

Internetový portál ňou chcel upozorniť na to, že noc z pondelka na utorok (13. 8.) bola vhodnou na pozorovanie meteorického roja Perzeíd.

Širokouhlá fotografia zobrazuje nočné observatórium na popredí meteorického roja. Padajúce meteory vytvárajú ilúziu, že vytryskujú z rovnakého miesta. "Aj keď prachové čiastočky komét cestujú rovnobežne, zdá sa, že výsledná meteorická sprcha vyžaruje z jediného miesta na oblohe. Žiariaci efekt súvisí s perspektívou, keďže sa zdá, akoby sa dráhy (meteorov – pozn. TASR) v diaľke zbližovali podobne, ako je to pri vlakových koľajach," znie vysvetlenie zobrazeného javu.

Astronomická snímka dňa (Astronomy Picture of the Day) je projekt NASA, ktorého cieľom je podľa portálu znázorniť "náš fascinujúci vesmír spolu s krátkym vysvetlením napísaným profesionálnym astronómom".

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Svet

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia