spravy.sk spravy.sk

V Slanských vrchoch vzniká krásna atrakcia. Vďaka drevenému megafónu si budete môcť vypočuť prírodný orchester
zdroj: facebook.com

V Slanských vrchoch vzniká krásna atrakcia. Vďaka drevenému megafónu si budete môcť vypočuť prírodný orchester

Slanské vrchy neďaleko Prešova boli v roku 2010 vyhlásené za chránené vtáčie územie. Je to rozsiahle zalesnené pohorie na východnom Slovensku, ktoré zaberá rozlohu 60.247 hektárov a dosahuje výšku okolo 1000 metrov nad morom.

Prevažujú tu listnaté lesy, hlavne bukové. Ornitológ Samuel Pačenovský, pracovník Štátnej ochrany prírody pre TASR povedal, že sa na nich viažu mnohé druhy vtáctva, najvzácnejšie sú dravé vtáky, ďatle, sovy a spevavce. Z týchto skupín, ktoré sú aj predmetom ochrany, sú najvzácnejšie orol krikľavý, včelár lesný, orol kráľovský a orol skalný. Z ďatľov hlavne ďateľ bielochrbtý, ďateľ prostredný. Nachádzajú sa tu aj významné populácie žlny sivej a tesára čierneho. Najviac ohrozenými druhmi sú orol kráľovský, orol krikľavý a bocian čierny.

V dutinách stromov hniezdi niekoľko druhov muchárikov - bielokrký, malý aj sivý. K vzácnym druhom patrí žltochvost hôrny. Vyskytuje sa tu aj skupina vtákov, ktoré sú viazané na otvorené biotopy a vyhovuje im lúčny charakter územia. Je to prepelica poľná, pŕhľaviar čiernohlavý, škovránok stromový. Tiež lelek lesný, ktorý je u nás pomerne zriedkavý. Na biotop otvorenej krajiny so zarastajúcimi krovinami sa viažu druhy penica jarabá a strakoš obyčajný.

Z tohto opisu je jasné, že Slanské vrchy sú akousi oázou pokoja, ktorú si treba jednoducho vychutnať. Aj preto tam vzniká nová atrakcia, a to obrovský drevený megafón, vďaka ktorému si budete môcť vypočuť prírodný orchester.

Patria mladých ľudí sa rozhodla založiť občianske združenie Hlas lesa, ktorého náplňou bude vytváranie atrakcií a jednoduchých inštalácií v prírode. Hlavným projektom je zatiaľ veľký drevený megafón osadený v lese. Keď si doň pokorný človek sadne a na chvíľu sa stíši, les sa k nemu prihovorí intenzívnejšie, ako kedykoľvek predtým.

Autori myslia na to, aby inštalácia nemala zlý vplyv na harmóniu lesa a zapadla do jeho prirodzeného prostredia. Na výrobu použijú drevo a menšie kovové spojovacie časti. Celkové rozmery konštrukcie by nemali presahovať dĺžku 4,2 metra a výšku i šírku 2,5 metra.

“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia