spravy.sk spravy.sk

Vedeli ste že, tvár ženy, ktorá zomrela v 19. storočí sa stala najslávnejšou na svete a dnes zachraňuje milióny životov?
zdroj: wikimedia.org

Vedeli ste že, tvár ženy, ktorá zomrela v 19. storočí sa stala najslávnejšou na svete a dnes zachraňuje milióny životov?

Na kurze prvej pomoci sa jej každý z nás dotkol. Každý z nás si na nej cvičil dýchanie z úst do úst, či masáž srdca. Familiárne ju všetci nazývame gumená Anča. Ale zamysleli ste sa niekedy nad tým, prečo táto gumená pomôcka vyzerá tak, ako vyzerá?

Žena, podľa ktorej bola vyrobená predloha na túto záchranársku pomôcku, skutočne žila. Musíme sa vrátiť ale do roku 1885, kedy z parížskej rieky Seina vylovili telo mladej ženy. Odhadovali, že môže mať tak cca 20 rokov. Vyšetrovatelia jej smrť uzavreli ako samovraždu utopením. 

Telo previezli do márnice, kde čakalo na identifikáciu. Nikto ju však nehľadal, ani nespoznal. Ľudí však fascinovala jej pokojná a usmiata tvár. Patológ mal rovnaké pocity, preto sa rozhodol, že z jej tváre urobí sadrový odliatok. 

wikimedia.org

Žena dostala pomenovanie “L’Inconnue de la Seine” - Neznáma zo Seiny. V momente sa stala tak známou a slávnou, že vznikalo niekoľko tisíc odliatkov jej tváre. Jej tvár sa po čase začala predávať ako suvenír Paríža. Stala sa tak akýmsi symbolom morbídnosti tohto mesta. Niektorí ju prezývajú aj “maska smrti”. A to preto, že kombinuje dve veci, ktoré zvyčajne nepatria k sebe – portrét mŕtveho človeka a úplný pocit mieru.

Najprv sa neznáma žena stala len predlohou na rôzne umelecké a literárne diela. Slávny spisovateľ Albert Camus ju kvôli jej milému výrazu pomenoval ako „utopenú Monu Lízu“. O 50 rokov neskôr sa stalo ale niečo, čo L’Inconnue de la Seine preslávilo po celom svete na celé roky dopredu. 

Synček nórskeho výrobcu hračiek Asmunda Laerdala sa takmer utopil. Otec ho z vody zachránil a stláčaním hrudníka mu vytlačil vodu z pľúc. Malý Tore prežil. Lekári potom hľadali niekoho, kto by pre nich vytvoril figurínu, na ktorej by mohli testovať spôsob resuscitácie. Laerdal sa spojil s rakúskym lekárom a spoločne vytvorili figurínu, ktorá sa v malých obmenách používa dodnes.

Figurína ale potrebovala tvár, a vtedy si Laerdal spomenul na neznámu ženu zo Seiny. Použili teda jej odliatok tváre a figurína dostala pomenovanie Resusci Anne – záchrana Anny. Anna bola totiž bábika, ktorú Laerdal ešte pred vytvorením figuríny predával.

wikimedia.org
pexels.com

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia