spravy.sk spravy.sk

Prvé mesto bez cigariet. Barcelona zakáže fajčenie na verejných priestranstvách
zdroj: pixabay.com

Prvé mesto bez cigariet. Barcelona zakáže fajčenie na verejných priestranstvách

Ak plánujete v najbližších mesiacoch navštíviť Barcelonu a ste fajčiar, dávajte si pozor, aby vás tento výlet nevyšiel drahšie, ako si myslíte.

Barcelona sa totiž o pár mesiacov stane mesto nefajčiarov. Zákaz fajčenia nebude platiť už len vo všetkých reštauráciách, baroch a kluboch, kde platí zákaz od januára 2011, ale zákaz postihne aj terasy, autobusové zastávky, či vlakové stanice. Mesto sa totiž snaží vytesniť cigarety zo všetkých verejných priestranstiev. Zákaz by sa mal vzťahovať aj na fajčenie vnútri auta, ak sú vo vozidle deti. 

fajčenie
fajčenie (pixabay.com)

V momente, kedy zakázali fajčenie vo vnútri reštaurácií, pribudlo mnoho terás, čím chceli obchodníci akoby obísť zákon a vytvoriť tak vhodné prostredie pre fajčiacich hostí. Úrady však proti takémuto riešeniu bojujú, terasy sú totiž neraz postavené ilegálne, zaberajú veľké plochy verejných priestranstiev a sú nepoužiteľné pre nefajčiarov.

Očakávaný príchod začiatku platnosti je naplánovaný na rok 2020. Vláda je ale ochotná pre ochranu zdravia svojich obyvateľov urobiť čokoľvek. 

Ďalším radikálnym krokom je zvýšenie ceny cigariet. Momentálne by ste za krabičku zaplatili cca 5 eur, táto cena bude ale onedlho minulosťou. Len pre zaujímavosť, vo Veľkej Británii zaplatíte za balíček okolo 13 eur, a to si už dvakrát človek premyslí, či bude fajčiť.

Posledné zvýšenie ceny cigariet a ostatné opatrenia mali za následok pokles fajčiarov o 22%, čo je celkom pekné číslo. Od nového zákona vláda očakáva ešte lepšie výsledky. 

pixabay.com

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia