spravy.sk spravy.sk

Gál rozhodol o nevydaní Vinogradova podozrivého z terorizmu do Ruska
zdroj: TASR

Gál rozhodol o nevydaní Vinogradova podozrivého z terorizmu do Ruska

Minister spravodlivosti Gábor Gál (Most-Híd) po dôkladnom posúdení všetkých okolností prípadu extradície vo veci Valentina V. Vinogradova rozhodol o nepovolení jeho vydania do Ruskej federácie. TASR o tom informovala hovorkyňa rezortu spravodlivosti Zuzana Drobová. Podnikateľ Vinogradov je podozrivý z terorizmu a iných trestných činov.

TASR o tom informovala hovorkyňa rezortu spravodlivosti Zuzana Drobová. Podnikateľ Vinogradov je podozrivý z terorizmu a iných trestných činov. "Dôvodom pre nevydanie pána Vinogradova sú dôvodné obavy, že trestné konanie v dožadujúcom štáte nezodpovedalo alebo by nezodpovedalo zásadám článku 6 Dohovoru o ochrane ľudských práv a základných slobôd (paragrafu 510 odseku 2 písmena a) Trestného poriadku) a že vyžiadaná osoba by v dožadujúcom štáte bola vystavená prenasledovaniu pre jej politické názory, alebo že by sa z týchto dôvodov zhoršilo jej postavenie v trestnom konaní alebo pri výkone trestu odňatia slobody (paragrafu 510 odseku 2 písmena b) Trestného poriadku)," spresnila ďalej hovorkyňa Ministerstva spravodlivosti SR.   

Minister Gál bol poslednou inštanciou, ktorá mala rozhodnúť o vydaní Vinogradova na trestné stíhanie do Ruska. Tomu predchádzala analýza spisového materiálu. Predtým na začiatku marca tohto roku Najvyšší súd (NS) SR v zamietol sťažnosť voči minuloročnému rozhodnutiu Krajského súdu v Trnave, ktorý pripustil jeho vydanie na trestné stíhanie v Ruskej federácii.      

Krajský súd v Trnave vo veci vydania rozhodol koncom novembra minulého roka. Podnikateľ, ktorého slovenská polícia zadržala na základe medzinárodného zatykača minulý rok, voči rozhodnutiu trnavského súdu podal sťažnosť. V minulosti vypovedal o úplatkoch pre vysokopostavených predstaviteľov ruskej vlády.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Slovensko

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia