spravy.sk spravy.sk

Islandská krvavá tradícia tento rok nebude. Ekonomicky sa to vraj nevyplatí
zdroj: TASR

Islandská krvavá tradícia tento rok nebude. Ekonomicky sa to vraj nevyplatí

Firmy IP-Utrend a Hvalur patria k najznámejším loveckým spoločnostiam na ostrove. Tento rok však sľúbili, že sa krvavá tradícia konať nebude.

Island a Nórsko sú jediné dve krajiny sveta, ktoré otvorene odmietajú moratórium Medzinárodnej veľrybárskej komisie (IWC) z roku 1986 o love veľrýb. Island obnovil ich lov v roku 2006. Táto prax vyvolala znepokojenie v mnohých častiach sveta vrátane Európskej únie či USA, ktoré v roku 2014 pohrozili Islandu ekonomickými sankciami.

veľryba
veľryba (TASR)

Spoločnosť Hvalur v apríli 2018 oznámila, že po dvojročnej pauze obnoví svoj kontroverzný lov ohrozených veľrýb druhu vráskavec myšok. Hvalur je jedinou islandskou spoločnosťou, ktorá loví veľryby daného druhu. Veľryby druhu vráskavec myšok sú druhými najväčšími živočíchmi na svete a v roku 1996 boli vyhlásené za ohrozený druh. Podľa posledných odhadov zo začiatku druhého milénia sa ich stav pohyboval na úrovni 53.000 kusov.

Lovecká sezóna na Islande sa začína 10. júna. Obe lovecké spoločnosti ale šokovali vyjadrením, že po prvý raz od roku 2003 sa každoročná krvavá tradícia lovu veľrýb konať nebude. Dôvodom má byť rozšírenie zón, kde je zakázané veľryby loviť taktiež tamojšia vláda, ktorá podľa islandských novín rozoslala povolenky príliš neskoro. Dôvody sa týkajú v prvom rade efektivity aj pomeru nákladov a potenciálnych zárobkov, keďže cena rybieho mäsa u najväčšieho odberateľa z Japonska klesla z dôvodu nezáujmu o pokrmy, ktoré sa z neho pripravujú.

zdroj: ruv.is

“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia