spravy.sk spravy.sk

Holandsko sa stalo prvou krajinou bez pouličných psov, všetkým tulákom našli nový domov
zdroj: pixabay.com

Holandsko sa stalo prvou krajinou bez pouličných psov, všetkým tulákom našli nový domov

Viete si predstaviť, že by na svete nebol ani jeden túlavý psík? Asi nemožná predstava, no také Holandsko sa stalo prvou krajinou bez pouličných tulákov. Spôsob, akým to dosiahli nie je žiadnym tajomstvom a radi sa s ním aj podelili.

Vláda podnikla konkrétne kroky na dosiahnutie tohto cieľa implementáciou metódy PSVIR (výber, sterilizácia, vakcinácia, identifikácia a návrat). Ukázalo sa, že ich nápad bol účinný, a preto v krajine nájdete od roku 2016 túlavého psa len ťažko.

pixabay.com

Všetko sa to začalo určením konkrétnych dní v roku, počas ktorých boli sterilizácia a kastrácia povinné. Všetky výdavky na tieto úkony uhradil štát. Takýmto spôsobom sa im podarilo veľmi rýchlo sterilizovať až 70% sučiek. Každý pes neskôr musel prejsť aj veterinárskym vyšetrením, aby zistili ktoré vakcíny potrebuje. 

Vláda následne schválila ďalší zákon, ktorým chcela zabezpečiť, aby každý pes dostával pravidelnú zdravotnú starostlivosť a žil v dobrých podmienkach. Preto ak majitelia neposkytli psovi starostlivosť, ktorá vyplývala zo zákona, hrozila im pokuta vo výške 16 000 dolárov alebo 3 roky väzenia.

pixabay.com

Toto všetko boli kroky k tomu, aby vláda vyriešila situáciu so zdravým túlavých psíkov. Stále sa tu ale natíska otázka, ako sa im podarilo nájsť nové rodiny a domovy. Vláda jednoducho odklepla vyššie dane za nákup tzv chovných psov, resp. psíkov s papiermi. Ak sa niekto už rozhodne pre psíka, má pocit, že ak si kúpi psíka s papiermi, bude krajší, lepší. No nie je to tak. Vláda týmto nariadením spôsobila obrovský záujem o adopciu psíkov z útulkov.  

V rámci tohto celého programu bola spustená aj kampaň, ktorá zvýšiť povedomie o túlavých psov u ľudí. Milovníci zvierat mali možnosť starať sa o šteniatka z ulice. Väčšinou si ich natoľko obľúbili, že si ich už nechali. Domov tak našlo 90% psov.

pixabay.com

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia