spravy.sk spravy.sk

Najobľúbenejšia látka v našom šatníku – jednoznačne bavlna
zdroj: TS

Najobľúbenejšia látka v našom šatníku – jednoznačne bavlna

Mäkká, pružná i príjemná na dotyk. Reč je o obľúbenej odevnej látke – bavlne. Bavlnené látky za svoju obľúbenosť vďačia svojim vlastnostiam- mäkkosti, pružnosti, sú príjemné na dotyk, dobre sajú vlhkosť, sú pevné a dobre sa udržiavajú. Mnohí dávajú bavlne prednosť aj z dôvodu alergie na iné materiály. Chybičkou krásy bavlny môže byť ich pomerná krčivosť a v niektorých prípadoch aj tzv. žmolkovanie. Každopádne nestráca na svojej obľúbenosti a je stále vysoko cenná v očiach zákazníkov.

Platí však aj to, že nie je bavlna ako bavlna. Existuje viacero druhov bavlnených látok a niekedy môže byť ťažké vyznať sa v nich. Zásadný rozdiel je často vo vláknach. Vlákna bavlny pochádzajú z plodov bavlníkového kríka. Čím je vlákno dlhšie, tým je kvalitnejšie a drahšie. Z bavlny sa vyrábajú veľké množstvá ďalších látok, napr. tkané alebo pletené.

Rastlina, ktorá zmenila svet a ovplyvnila jeho históriu

Materinských krajín bavlny je hneď viacero. Patrí k nim napr. Afrika, India, Čína či severná Amerika. Možno povedať, že koniec 18.storočia znamenal začiatok cesty bavlny a jej veľkého významu pre celé ľudstvo. Pre južnú časť USA sa v 19.storočí stala bavlna doslova bielym zlatom a vďaka nej krajina získala podstatne veľkú časť bohatstva.

Bavlna je kráľom! Tento slogan bol vyhlásený v roku 1858 v senáte ústami vtedajšieho senátora Južnej Karolíny. Americká bavlna sa v 1.polovici 19.storočia stala exportným artiklom číslo jeden Spojených štátov amerických. Najviac z toho ťažili majitelia bavlnených plantáží na juhu Ameriky. Bavlna im totiž priniesla nepredstaviteľné zisky a bohatstvo, bohužiaľ, za cenu mnohých ľudských životov-otrokov. Čím väčšie boli neľudské podmienky otrokov, tým väčšie bohatstvo dosahovali bavlnoví baróni na juhu. Tento vzácny produkt možno pokladať aj za dôvod vojny medzi severom a juhom, ktorej výsledkom bolo víťazstvo severu, koniec otroctva na juhu a následný rozpad svetového bavlnového monopolu južných krajín USA. 

Prečo sa rozhodnúť pre bavlnu 

Nie je to iba história bavlny, ktorá ju radí medzi najobľúbenejšiu odevnú látku. Sú to hlavne vlastnosti bavlny a jej využitie. Výhody bavlnenej látky sme už spomínali vyššie. Vďaka nim je stále žiadaná, aj napriek tomu, že bavlnené oblečenie si vyžaduje žehlenie a proces, ktorý ho zbaví žmolkov. To je však iba malá nepríjemná činnosť v porovnaní s jej prednosťami.

Tkaniny z čistej bavlny sú mäkké a teplé, výborne sajú pot, a preto sú vhodné na spodnú bielizeň, pánske košele alebo dámske blúzky a šaty. Najjemnejšie bavlnené vlákna sa používajú na výrobu vysokokvalitnej posteľnej bielizne. Oblečenie z bavlny sa nosí najmä v teplejších klimatických podmienkach, pretože bavlnená látka chladí.

Ak patríte k fanúšikom bavlnenej látky, vyskúšajte Bubulakovo.sk a vyberte si z bohatej ponuky bavlnených látok. Vďaka ich kvalite a jednoduchej dostupnosti si môžete ušiť svoj obľúbený módny kúsok a cítiť sa v ňom pohodlne i sebavedome.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Tlačové správy

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia