spravy.sk spravy.sk

Odvážny krok! Na jednej z najobľúbenejších talianskych pláží úplne zakázali fajčenie
zdroj: pixabay.com/TASR

Odvážny krok! Na jednej z najobľúbenejších talianskych pláží úplne zakázali fajčenie

Bibione je stredne veľká časť mesta San Michele al Tagliamento a má iba okolo 3 000 obyvateľov. V letnej sezóne je ich však stonásobne viac! Mesto ponúka viac ako 500 000 lôžok na spanie v hoteloch, kampingoch alebo víkendových domčekoch. Toto sú čísla, ktoré napovedajú, že ide o jednu z najobľúbenejších nielen talianskych, ale aj svetových pláží.

Turisti by si ale mať veľký pozor, pretože na pláži v Bibione si už cigaretku nezapália! Bibione sa tak stane prvým letoviskom v krajine, ktoré úplne zakáže fajčenie na pláži. Nové nariadenie začne platiť už v máji, takže sa dotkne už tohtoročnej sezóny.

Cieľom je eliminovať pasívne fajčenie ostatných dovolenkárov ako aj ochrana životného prostredia. Cigarety totiž obsahujú filter, ktorý je vyrobený z veľmi pomaly rozkladajúcich sa plastov. Tie často končia v oceáne. „Chceme, aby ľudia, ktorí sa tu rozhodnú stráviť svoju dovolenku, dýchali čistý morský vzduch,“ uviedol Pasqualino Codognotto, primátor San Michele al Tagliamento-Bibione.

Za celým rozhodnutím stojí projekt projekt Breathe the Sea Air, ktorý sa skončil len pred pár mesiacmi a výsledky priniesli informácie, po ktorých bolo nutné zákaz fajčenia na pláži prijať. Meralo sa znečistenie vzduchu na a v okolí bibionskej pláže. Rovnako sa na názor pýtali aj samotných turistov, ktorí vo veľkej väčšine so zákazom súhlasili. „Tento bibionský projekt ukazuje, že niet ospravedlnení pokiaľ ide o zdravie,“ hovorí doktor Roberto Boffi, ktorý výskum viedol.

TASR/AP

“Všetky práva vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a záznamov zo zdrojov TASR je bez predchádzajúceho písomného súhlasu TASR porušením autorského zákona.”

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia