spravy.sk spravy.sk

Havarijné poistenie v roku 2019. Priplatíme si?
zdroj: shutterstock.com

Havarijné poistenie v roku 2019. Priplatíme si?

V posledných rokoch sme si zvykli na to, že ceny povinného zmluvného poistenia či havarijného poistenia sa dvíhali len opatrne. Mierny nárast tam bol, ale nešlo o nič dramatické. Prinesie rok 2019 nejaké zmeny? Prejaví sa legislatívna úprava platná od 1. januára 2019 aj v cenách poistenia auta? Odpoveď môže byť áno aj nie, záleží od konkrétnej poisťovne a konkrétneho poistenca.

O čo ide?

Ak sledujete dianie na domácej politickej, právnej a ekonomickej scéne, určite ste zachytili informácie o novom zákone o dani z neživotného poistenia vo výške 8 %. Táto daň mala byť platná už od októbra tohto roku, ale kritické hlasy – najmä zo strany samotných poisťovní – viedli k odloženiu účinnosti zákona až na 1. január 2019. Poisťovne tak majú viac času zapracovať všetky praktické a administratívne náležitosti, ktoré s novou daňou súvisia.

Teória je jedna vec a prax druhá. Teoretickým zámerom bolo získať do štátnej pokladnice viac peňazí práve od finančných inštitúcii, teda poisťovní. V praxi to s najväčšou pravdepodobnosťou skončí tak, že o nové finančné bremeno sa poisťovne podelia s poistencami. Viacero ekonómov a autorít v oblasti poisťovníctva sa vyjadrilo, že neželaným efektom novej dane môže byť práve zvyšovanie cien za neživotné poistenia, medzi ktoré spadá aj havarijné poistenie.

Bude to skutočné také horúce?

V prvom rade je treba uviesť na pravú mieru rôzne názory a ničím nepodložené obavy, že nová daň celoplošne zdvihne ceny poistení. To sa nestane z viacerých príčin. Hneď prvou je tá, že nová legislatívna úprava sa týka len neživotného poistenia. To znamená, že môže ovplyvniť ceny poistenia domácnosti alebo nehnuteľnosti, poistenie zodpovednosti za škodu, cenu havarijné poistenia alebo úrazového poistenia, ktoré je vedené samostatne a nie v balíku so životným poistením. Životné poistenia a povinné zmluvné poistenie (hoci nie je životné) nie sú novým zákonom nijako ovplyvnené.

Druhým dôvodom, prečo výrazný a skokový nárast cien očakávať netreba, je trh a konkurenčné prostredie, ktoré výrazným spôsobom brzdí nárast cien. Konkurencia v poisťovníckom odvetví je navyše veľmi špecifická – poisťovne sa snažia si zákazníkov pripútať rôznymi zľavami a bonusmi, ktoré sa týkajú napríklad (pri havarijnom poistení) využívania viacerých produktov poisťovne, poistenia viacerých vozidiel a podobne. Poisťovne sú si vedomé, že dnes nie je problém havarijné poistenie vymeniť, preto zvyšovanie cien nebude také dramatické. Udrží sa na zvyčajnej úrovni medziročného rastu 5 až 6 %. To je mimochodom aj cieľom Národnej banky Slovenska, ktorá takéto zvyšovanie cien odporúča – argumentom je, že reálna škodovosť na cestách je výrazne vyššia, ako indikujú ceny poistenia auta. 

Dá sa s nárastom niečo robiť? 

Áno, určite. Zákazníci by sa nemali obávať zmeny poisťovne – táto zmena im mnohokrát môže ušetriť ročne celkom slušnú sumu. Podľa novej legislatívy musia poisťovne informovať klientov o výške poistenia do ďalšieho roka najneskôr 10 týždňov pred začiatkom nového roka. Ak máte pocit, že sa vaše poisťovne výrazne zvýšilo, neváhajte si sumu porovnať s inými poisťovňami. Havarijné poistenie je produktom, pri ktorom berú poisťovne do úvahy množstvo faktorov - značku a typ samotného vozidla, váš vek, počet najazdených kilometrov. Cenu ďalej ovplyvňujú rôzne bonusy alebo malusy, ako sú napríklad vernostné zľavy alebo zľavy pri flotilovom poistení. To znamená, že hoci sa možno ceny havarijného poistenia dvoch poisťovní vo všeobecnosti nemusia od seba veľmi líšiť, môžete dostať zľavu alebo bonus, ktorý môže byť rozdielový.

Prieskum cien poistenia je chvíľková záležitosť. Na trhu v súčasnosti operuje viacero porovnávačov poistenia, ako napríklad Superpoistenie.sk. Tieto špecializované portály monitorujú služby všetkých poisťovní na domácom trhu, takže nájsť si to najvýhodnejšie je otázkou pár minút. Bola by škoda priplácať si za havarijné poistenie, keď nemusíte.

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Tlačové správy

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia