spravy.sk spravy.sk

„Mŕtvy les“ 15 rokov od veternej smršte nie je mŕtvy. Bezzáshové územie dýcha bohatým životom
zdroj: minzp.sk

„Mŕtvy les“ 15 rokov od veternej smršte nie je mŕtvy. Bezzáshové územie dýcha bohatým životom

Po takmer pätnástich rokoch od veternej kalamity v Tichej doline vo Vysokých Tatrách si príroda žije vlastným životom. Bez zásahu človeka, bez hospodárskych aktivít. Bezzásahovosť v najvzácnejších častiach národných parkov a nastavanie jasných pravidiel hospodárenia je prioritou envirorezortu.

Tichá dolina je jednou z najvýznamnejších prírodných oblastí na našom území. So svojou dĺžkou 16 km je najväčšou dolinou na južnej strane Tatier. Ústi do Liptovskej kotliny a zo západu je prvou dolinou Vysokých Tatier, čím ich prirodzene oddeľuje od tých Západných. V minulosti spásaná, vyklčovaná i vypaľovaná dolina je dnes jednou z najprísnejšie chránených oblastí Slovenska.

Za národnú prírodnú rezerváciu bola vyhlásená v roku 1991. 19. novembra 2004 prišla udalosť, na ktorú si ešte aj dnes poľahky spomenie úplne každý. Veterná kalamita v Tatrách za sebou ponechala celkom inú krajinu. V priebehu nasledujúcich rokov Tatry navyše bojovali s lykožrútom. Tichá dolina sa stala symbolom sporu medzi ochranármi prírody a lesníkmi. 

minzp.sk

Tatranský národný park (TANAP) je najstarším národným parkom na Slovensku. Vývoj v Tichej doline je jasným dôkazom, že príroda sa s veternou a neskôr aj lykožrútovou kalamitou dokáže vyrovnať sama. „Je našou povinnosťou zachovať prírodu Tatier v najvyššom stupni ochrany bez zásahu človeka aj pre ďalšie generácie. A to aj robíme,“ povedal minister životného prostredia László Sólymos.

minzp.sk
minzp.sk
minzp.sk
minzp.sk
minzp.sk
minzp.sk
minzp.sk
minzp.skminzp.sk

wikipedia.org

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia