spravy.sk spravy.sk

Kalifornia sa stala prvým štátom, ktorý zakázal kozmetiku testovanú na zvieratách
zdroj: instagram.com

Kalifornia sa stala prvým štátom, ktorý zakázal kozmetiku testovanú na zvieratách

Na Slovensku sa veľmi často spomínal dátum 1. september 2018. V tento deň sa naša krajina zaradila medzi vyspelé štáty, ktoré sa snažia zvieratá čo najviac ochrániť. Zviera je tak v zákone definované ako živý tvor, cítiaca bytosť.

"Živé zviera má osobitný význam a hodnotu ako živý tvor, ktorý je schopný vnímať vlastnými zmyslami, a v občianskoprávnych vzťahoch má osobitné postavenie. Na živé zviera sa vzťahujú ustanovenia o hnuteľných veciach, to neplatí, ak to odporuje povahe živého zvieraťa ako živého tvora," znie nová definícia zvieraťa v Občianskom zákonníku.

V Kalifornii ale urobili ešte niečo naviac. Od 1. januára 2020 vstúpi v tomto štáte do platnosti zákon, ktorý celoplošne zakáže kozmetické produkty, ktoré sa testujú na zvieratách.

S návrhom zákona prišla senátorka Cathleen Galgiani a bola potešená, že sa jej návrh stretol s pochopením a prešiel. Ako sama povedala, kozmetika, ktorá nie je testovaná na zvieratách je dobrým biznisom. Ľudia si potrpia, aby to, čo kupovali, predtým nikomu a ničomu neublížilo. Samozrejme, že obchod nebol prvoradým zámerom návrhu, no je to niečo, čo spoločnosť vie, len senátorka to povedala nahlas. 

Kalifornia však už v roku 2000 urobila jedno opatrenie, čo sa týka kozmetického priemyslu. Vtedy sa tiež stala prvým štátom, v ktorom sa zakázalo testovanie na zvieratách, ale len v prípade, ak by bola možnosť použiť aj inú metódu. Striktne tak nebola vylúčená metóda testovania kozmetiky na zvieratách, no aspoň sa pre ich ochranu niečo urobilo. 

Tento zákon privítali v Kalifornii aj mnohé veľké kozmetické značky, ktoré sa už nejaký čas snažili preraziť na trh s produktami, ktoré nie sú testované na zvieratách.refinery29.com

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia