spravy.sk spravy.sk

ZDRAVÉ pľúca vs. pľúca človeka, ktorý fajčí 20 rokov
zdroj: video

ZDRAVÉ pľúca vs. pľúca človeka, ktorý fajčí 20 rokov

Ako náhle si vložíte prvú cigaretu do svojich úst, začnete zabíjať svoje telo. Kašeľ a iné zdanlivo banálne príznaky však adekvátne neodrážajú stav vášho tela, no hlavne vašich pľúc.

Amanda Ellerová pracuje ako zdravotná sestra v nemocnici v Severnej Karolíne. Rozhodla sa, že jasne ukáže všetkým fajčiarom, ale aj nefajčiarom, aký dopad má tento zlozvyk na ľudské pľúca. 

Na jednom videu sú pľúca nefajčiara, ktoré majú ružové sfarbenie. Sú plastické a pružné, čím zabezpečujú , že je zvuk pri dýchaní v norme.  Na druhej strane sú pľúca fajčiara, ktorý holdoval cigaretám celých 20 rokov. Ako je vidieť, sú totálne zruinované, stratili svoju pružnosť a tvar. Zvuk pri dýchaní len demonštruje ich poškodenie. Pľúca fajčiara sú tuhé a musia pracovať omnoho viac, aby zabezpečili dostatočný prísun kyslíka. Tento fakt sa prejavuje napr. pri športe, behu, či inej fyzickej námahe, kedy sa fajčiar rýchlejšie zadýcha a má problém s vykonávaním akýchkoľvek fyzických "rýchlejších" aktivít. 

Amanda k videám vytiahla aj niektoré štatistiky, ktoré sa však týkajú len USA. Úmrtnosť u fajčiarov je až 3x vyššia, než u ľudí, ktorí nefajčia. Kvôli cigaretám zomrie v USA každý piaty človek. Každoročne je to okolo 480 000 ľudí. Nikdy však nie je neskoro. Pretože ak človek prestane fajčiť pred dovŕšením 40 rokov, zníži sa riziko ochorenia, alebo smrti až o 90%.boredpanda.com

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Užitočné

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia