spravy.sk spravy.sk

My na Slovensku ani nevieme, že máme BANKU LÁSKY, no BBC o nej píše len tie najkrajšie veci
zdroj: banskastiavnica.travel

My na Slovensku ani nevieme, že máme BANKU LÁSKY, no BBC o nej píše len tie najkrajšie veci

Slovensko je naozaj krásna krajina, aj keď si to možno v posledných dňoch nemyslíme. Zamerajme sa ale na to, čo by politika a nekalé praktiky nemali zatieniť. Naša kultúra, príroda a história sú niečo, na čo by sme mali byť hrdí. Možno ste o tom nevedeli, lebo my nie, že máme na Slovensku tzv. banku lásky. Veru áno!

A kde inde by sa nachádzala, ak nie v Banskej Štiavnici. Prečo? Všetko súvisí históriou a láskou dvoch ľudí, o ktorej sa učí každé dieťa na základnej škole. Banka lásky sa nachádza v Dome Marína, v múzeu oslavujúcom najhlbšiu lásku v našej poézii. Snáď naozaj každý pozná osud Andreja Sládkoviča, ktorý sa zamiloval do Márie Pišlovej. Tú však rodičia vydali za pernikára a ich láska tak nemala voľnú cestu. 

Andrej sa s Máriou do seba zamilovali keď mali 14 rokov a báseň Sládkovič napísal v roku 1846. Mária sa stala jeho múzou a láskou života, no nikdy s ňou nemohol byť. Banská Štiavnica však na tento príbeh nikdy nezabudne, čoho je dôkazom práve toto kúzelné miesto so 100 000 malými zásuvkami. Do nich si zamilované páry odkladajú svoju lásku. Môžu tam zanechať čokoľvek, čo ich cit vystihuje. Prvý lístok z kina, prvú tajnú báseň, či fotografie.

Každá schránka je chránená špeciálnou pečaťou a nikto sa do nej nedostane. Tajomstvo vašej lásky tak bude chránené len pre vás.

Ďalšou zaujímavosťou tohto miesta je tzv. meter lásky. Ten meria silu lásky medzi dvojicou. Pár sa chytí za ruku a bozkávajú sa. Držia pritom špeciálnu rukoväť, ktorá meria "elektrickú energiu" v ich telách. Silu lásky vystihujú jednotlivé verše z básne Sládkoviča. 

A takto sa naša Banka lásky dostal na stránky BBC.

bbc.com
zdroj: bbc.com

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia