spravy.sk spravy.sk

Emotívna rozlúčka samice šimpanza. Odmietala všetko, až kým neprišiel jediný človek, ktorého ľúbila
zdroj: video

Emotívna rozlúčka samice šimpanza. Odmietala všetko, až kým neprišiel jediný človek, ktorého ľúbila

Vo všeobecnosti je život úžasný. Veľa nám dáva, no aj veľa berie. Berie nám hlavne tých, ktorých milujeme, no nič s tým nedokážeme urobiť. To je jednoducho kolobeh života. V ZOO v meste Arnhem v Holandsku prišli o niekoho, kto im bude strašne chýbať. Navždy ich opustila samica šimpanza. Mama sa dožila krásneho veku - 59 rokov. Posledné týždne jej života však boli hotovým utrpením.

ZOO zverejnila video, na ktorom je jasne vidieť posledné kruté chvíle života Mamy. Bola jednou z najstarších členiek kolónie. Práve ona tvorila základ šimpanzov, na ktorých prebiehal výskum správania primátov. Aj vďaka nej vyšla kniha, ktorá podrobne rozoberá správanie týchto primátov.

Mama však ochorela a odmietala sa hýbať, prijímať potravu, či lieky. Nikoho k sebe nechcela pustiť, až začula niekoho, s kým sa poznali už od roku 1972. Spoluzakladateľ výskumnej kolónie a profesor biológie Jan van Hooff poznal Mamu od úplného začiatku, ako prišla do ZOO. Veľmi rýchlo sa na seba naviazali. Jan sa prišiel s Mamou rozlúčiť. Ten moment, kedy spoznala hlas svojho mentora, všetkých v ZOO dojal až k slzám. Z posledných síl mu prejavila svoju lásku a náklonnosť. 

Týždeň po tomto stretnutí Mama zomrela. 

Odporúčame

Najnovšie z kategórie: Lifestyle

Pozri viac

Vyberáme zo športu

Zábava z Fun rádia